W Koninie odbyły się wyjątkowe obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, które w tym roku nosiły hasło „Integracja bramą do równości”. Wydarzenie to zyskało szczególny wymiar dzięki premierowemu przyznaniu nagród „KoniCZYNka”, które trafiły do osób, które mimo niepełnosprawności dokonują niezwykłych rzeczy w różnych dziedzinach życia.
Wspaniałe osiągnięcia nagrodzone w Koninie
W zielonej hali MOSiR w Koninie, przy ul. Popiełuszki, odbyła się emocjonująca impreza, zorganizowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. W wydarzeniu wzięli udział nie tylko mieszkańcy, ale także zaproszeni goście, w tym senator Leszek Galemba i poseł Tomasz Piotr Nowak. Wspólnie z przedstawicielami lokalnych władz, w osobach zastępcy prezydenta Pawła Adamowa oraz dyrektor MOPR Małgorzaty Rychlińskiej, przemaszerowali korowodem, który zainaugurował obchody.
W trakcie wydarzenia ogłoszono wyniki konkursu „KoniCZYNka”, który jest wyrazem uznania dla osób niepełnosprawnych, które pokonują trudności i osiągają sukcesy w życiu zawodowym, sportowym czy kulturalnym. Przewodnicząca Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, Weronika Piechocka, podkreśliła znaczenie tych osiągnięć, mówiąc:
Konkurs dotyczy sukcesów osób niepełnosprawnych, ponieważ co dla kogoś może być małym krokiem, dla innego może być kamieniem milowym. Ich życiorysy są wspaniałe i są przykładami godnymi naśladowania.Nominacje otrzymały 18 osoby, z których jury wyróżniło trzy główne laureatów.
Inspirujące historie zwycięzców
W kategorii Mali Wielcy MY zwyciężył Piotr Jabłoński, reprezentujący Szkołę Podstawową nr 8. Karolina Płóciennik z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Korczaka została uhonorowana za postawę godną naśladowania, a Mariusz Pruski z Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem oddział w Koninie został wyróżniony za przełamywanie barier własnej niepełnosprawności. Oprócz nagród, wszyscy nominowani otrzymali wyrazy uznania, a Weronika Piechocka została doceniona za organizację tego wyjątkowego wydarzenia.
Muzycznym akcentem imprezy był występ Laury Bączkiewicz, uczestniczki Eurowizji Junior. Uczestnicy mieli także okazję podziwiać wyjątkowe prace artystyczne, stworzone przez podopiecznych lokalnych placówek i szkół, co dodatkowo wzmocniło atmosferę integracji i równości.
Opierając się na: Urząd Miejski w Koninie