Mając w planach budowę domu, nie koniecznie chcemy, by był on wielki i kosztowny zarówno w budowie, jak i późniejszym jego utrzymaniu. Zazwyczaj wybieramy projekty domów, które przedstawiają małe, ale przytulne i funkcjonalne domy, które ograniczają koszty. Warto wiedzieć, z czego można zrezygnować, by móc zaoszczędzić.

Co wpływa na koszty budowy domu?

Jeśli chodzi o całkowite koszty budowy wymarzonego domu, to ma na to wpływ wiele czynników. Są to zarówno użyte materiały budowlane i te wykorzystane przy wykończeniu, założenie instalacji, czy zakup działki. Decyzje podjęte na etapie wyboru projektu domu rzutują na dalsze koszty jego realizacji oraz eksploatacji budynku w przyszłości. Mamy tu dość prostą regułę, jeśli zaoszczędzimy na pierwszym etapie, utrzymanie domu będzie niestety generowało wyższe koszty. Decydując się na droższe rozwiązania, zapewniamy niższy koszt eksploatacji. Wybierając konkretny projektu domu jednorodzinnego, warto uwzględnić te początkowe decyzje. Pamiętajmy, że wpłyną one na ogólne koszty związane z budową i z utrzymaniem domu. Z czego możemy zrezygnować, aby płacić mniej?

Projekty domów z kosztorysem – co uwzględnić w planach

Projekty domów z garażem w bryle budynku są dość często wybierane przez inwestorów. Faktem jest, że potrafi on być tańszy w wykonaniu niż budynek wolnostojący. Z drugiej jednak strony zastanówmy się, czy lepszym wyborem nie będzie prosta wiata. Jest ona znacznie tańsza w wykonaniu, a jednocześnie zapewni autom osłonę przed czynnikami zewnętrznymi. Możemy usytuować ją przy bryle budynku lub wybrać wolnostojącą.

W kwestii piwnicy zdania bywają podzielone. Kiedyś budowano je praktycznie zawsze, a obecnie Dzisiaj są coraz rzadziej spotykane. Jednak tak naprawdę podpiwniczenie nie jest konieczne, gdyż z powodzeniem możemy urządzić kotłownię na parterze. Dom będzie zdecydowanie tańszy w wykonaniu, ale także cieplejszy. Obecnie buduje się głównie na specjalnych płytach fundamentowych, których zadaniem jest zapewnienie budynkowi stabilności, a oprócz tego są specjalnie izolowane, aby nie dopuszczać do wyziębienia konstrukcji.

Projekty domów z kosztorysem – jak oszczędzić na budowie domu i jego eksploatacji?

Ilość kondygnacji to również istotny czynnik mający wpływ na koszty budowy. Dom z dwoma piętrami jest o wiele droższy w wykonaniu niż ten parterowy. Dodatkowo podczas jego użytkowania często dochodzimy wniosku, że nie potrzebujemy tak dużego metrażu, gdyż nie wykorzystujemy całej przestrzeni. Dlatego, jeśli planujemy oszczędzać, warto wybrać projekt domu parterowego lub z poddaszem w zależności od tego, jaki metraż nas interesuje.

Projekty domów z kosztorysem – wykusze, lukarny i balkony

Jeśli chodzi o te elementy domu, to niestety są one nie tylko drogie w wykonaniu, przekładając się na wyższe koszty inwestycji, ale także prowadzą do powstawania mostków termicznych, przez które będzie nam uciekać ciepło. To z kolei wpłynie na koszty związane z eksploatacją budynku. Rezultat jest taki, że dom, chociaż wygląda lepiej to jest bardziej kosztowny. Jeśli chcemy oszczędzać, wybierzmy projekt domu o prostej, nieskomplikowanej bryle w planie prostokąta lub kwadratu.

Projekty małych domów a ich wykończenie

Budowa niewielkiego domu niesie ze sobą spore oszczędności. Warto więc zrezygnować z wielkich rezydencji, gdyż te będą bardzo kosztowne w wykończeniu i aranżacji. Mniejszą przestrzeń zdecydowanie łatwiej rozplanować, a nawet optycznie zwizualizować. Zdecydujmy się na projekty domów z kosztorysem. Są dostępne pod tym linkiem https://pracownia-projekty.dom.pl/. Dzięki temu dokładniej oszacujemy koszty związane z wykończenia ścian i podłóg, kupna mebli czy oświetlenia. Nie potrzebujemy zatrudniać fachowców do aranżacji. W przypadku małego domu korzystanie z usług dekoratora nie jest potrzebne, gdyż z łatwością zrobimy wszystko sami. Małe domy potrafią być naprawdę urocze i reprezentacyjne, a do tego praktyczne i bezproblemowe. Wybór wśród tego rodzaju projektów jest naprawdę ogromny i każdy znajdzie odpowiedni wariant dopasowany do swoich aktualnych potrzeb i możliwości finansowych.