Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Konin

Jak zacząć przygodę z DIY?

DIY to coraz popularniejsze hobby. Często spotykamy elementy wystroju wnętrz wykonane własnoręcznie przez domowników. DIY zawdzięcza popularność swojej prostocie i uniwersalności. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie - szydełkowanie, tworzenie dekoracji, scapbooking. Każda z tych czynności wymaga innych umiejętności i surowców, ale wszystkie łączy jedno - wymagają kreatywności.

Czym jest DIY?

To skrót pochodzący z język angielskiego. Pochodzi od "do it yourself", czyli "zrób to sam". Pojęcie to oznacza każde hobby, które łączy się z renowacją lub tworzeniem różnych przedmiotów. W szeregi DIY zaliczamy:

 • szydełkowanie
 • projektowanie i szycie ubrań
 • własnoręcznie wykonywanie ozdób i kartek
 • renowacje mebli, ubrań i innych przedmiotów
 • wykonywanie i ozdabianie mebli

Wszystkie te czynności wymagają kreatywności. To dzięki niej jesteśmy stworzyć coś wyjątkowego i przydatnego z kilku kawałków drewna lub papieru. To też powoduje, że jest to hobby, które daje nam wręcz nieograniczone możliwości rozwoju naszych umiejętności. O popularności tego hobby może świadczyć ilość blogów i filmów, które samemu tworzą różnorodne rzeczy, a przy tym uczą tego swoich odbiorców. Powstaje także wiele sklepów stacjonarnych i internetowych, które oferują wysokiej jakości akcesoria wykorzystywane w procesie twórczym.

Jakie narzędzia będą nam potrzebne?

Kreatywność jest najważniejszym narzędziem, jakie będziemy wykorzystywać podczas tworzenia. To od niej bowiem zaczyna się cały proces twórczy. Jednak samą kreatywnością nic nie stworzymy - potrzebne są nam różne materiały i surowce. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że nie ma czegoś takiego jak uniwersalny przybornik DIY. Każdy rodzaj hobby ma swoje własne wymagania. Szydełkując, nie będzie nam potrzebny młotek, który jednak wykorzystamy podczas naprawiania mebli. Możemy jednak samodzielnie stworzyć zestaw przyborów, który pozwoli nam na wykonywanie różnych rzeczy. W takim zestawie powinny się znaleźć:

 • przybory do pracy z drewnem - śrubokręty, młotki, gwoździe
 • zestaw pędzli - od największych do najmniejszych
 • nożyczki i nożyk
 • kleje (do drewna, na gorąco, na zimno) i komplety papierów
 • taśmy klejące o różnych szerokościach i kolorach oraz taśmy dwustronne
 • przybory do szycia - igły, nici, guziki, koraliki

Wiele ciekawych materiałów i przyborów do DIY znajdziesz na stronie https://dekolo.pl. Początkowo warto jednak zdecydować się na podstawowe wersje tych przyborów, które ułatwią nam naukę. Gdy nasze umiejętności będą lepsze, możemy zdecydować się na powiększanie naszego zestawu o coraz nowsze elementy.

Jak zacząć naukę?

Żadnego rodzaju rękodzieła nie można nauczyć się w kilka, a nawet kilkanaście godzin. DIY wymaga poświęcenia dużych ilości czasu, podczas których będziemy poznawać zasady tworzenia różnych przedmiotów czy specyfiki materiałów. Proces ten mogą znacznie ułatwić różnego rodzaju poradniki od osób zajmujących się DIY profesjonalnie oraz portale o tej tematyce, które są obecnie niezwykle popularne. Jeśli teoretyczne podstawy połączymy zaś z naszą kreatywnością, jest niezwykle duża szansa, że stworzymy coś wyjątkowego.