Jazda na rolkach - sport i rekreacja

Rolki są kojarzone głównie z młodymi ludźmi w parkach, które są przeznaczone do uprawiania wyczynowych sportów związanych z różnymi sprzętami - wspomnianymi rolkami, rowerami, jak i deskami. Mało kto wie, jak obszerną i ciekawą historię ma ten sposób spędzania czasu. Warto też wiedzieć, że jazda na rolkach w Polsce jest podpinana pod wrotkarstwo, ale dziś zajmiemy się tylko jednośladową opcją tego wynalazku - jego historią, jak i dzisiejszym zastosowaniem.

Jazda na rolkach - historia i dyscypliny

Cofamy się w czasie do początków wieku XVIII, gdy holender Hans Brickner przymocował do buta drewniane kółka w jednej linii - wszystko to po to, aby stosować ten wynalazek w lecie, gdy łyżwy nie spełniały już swojego zadania. Jak możemy się domyślić, taka konstrukcja zdecydowanie nie była szczytem wygody, jak i bezpieczeństwa. Z drugiej strony, efektywność przodka rolek dała nadzieję na usprawnienie tego sprzętu. Tak też się stało - na przestrzeni dziesiątek lat rolki nabierały coraz to nowocześniejszej specyfikacji, która pozwalała na kontrolowanie prędkości, kierunku jazdy, jak i zapewniały odpowiedni komfort użytkowania. Dwuśladowy brat rolek, a więc wrotki, zostały udoskonalone w tych zakresach jako pierwsze, ale straciły na popularności w latach 90. ubiegłego wieku za sprawą braci Olson, którzy potrzebowali trenować hokej latem. Jak zwykle potrzeba stała się matką wynalazku. 

Rolki - sport i zabawa

Wrotkarstwo, a więc i jazda na rolkach, była bliska zostania dyscypliną olimpijską w roku 2020 - pokazuje nam to, że jest to sport, który cieszy się nie tylko popularnością, ale też poważaniem na całym świecie. Oczywiście na samym początku przygody z rolkami najważniejsza jest zabawa, ale z czasem to nie wystarcza i wtedy mamy do czynienia z rywalizacją - na początku amatorską, później półprofesjonalną, a końcowo zawodową. Warto wiedzieć więc, na jakie dyscypliny dzieli się profesjonalna jazda na rolkach.

Do dyscyplin jazdy na jednośladowcach zaliczamy:

  • jazda szybka - to dyscyplina sportowa, która wymaga od zawodnika jak najszybszego pokonania toru wyścigowego bądź maratonu,
  • hokej na rolkach - letnia odmiana lodowej wersji, 
  • fitness skating - rodzaj intensywnego treningu wytrzymałościowego,
  • jazda agresywna - polega głownie na wykonywaniu rozmaitych wyczynów i tricków, 

Oczywiście nie możemy zapomnieć o rekreacyjnej jeździe, od której każda przygoda z rolkami się rozpoczyna. 

Jazda na rolkach - jaki sprzęt konieczny?

Do rozpoczęcia najważniejsza jest chęć i determinacja, gdyż początkowo jazda może wydawać się dość skomplikowana - nie obędzie się jednak bez podstawowego sprzętu. Sprawdźmy dokładnie, czego potrzebujemy, aby zacząć jazdę. 

Rolki

Jest to oczywista podstawa, która dzieli się na pewne części, których specyfikacja jest ważna przy zakupie - różni się ona w zależności od tego, do jakiego rodzaju jazdy będą używane. 

Warto zwrócić uwagę na:

  • buty - ważne, aby miały one zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza,
  • wielkość kółek - dla początkujących dorosłych jest to zwykle przedział 76-84mm, a zwiększa im bardziej doświadczony użytkownik,
  • twardość kółek - miękkie koła określane są wartościami od 74 do 82A - im wyższy ten wskaźnik, tym twardsze one będą, a więc też odporniejsze na uszkodzenia, choć mniej sterowne, 
  • hamulce - jest to część konieczna dla początkujących, choć w hokeju już nie.

Akcesoria ochraniające

Oczywiście nie obędzie się bez ochrony ważnych partii ciała - głowy i stawów. Najlepiej używać zestawu, który zapewnia sobą bezpieczeństwo głowy dzięki kaskowi, ale też dba o ochronę łokci, nadgarstków i kolan za pomocą specjalnie zaprojektowanych ochraniaczy. Pamiętajmy, że akcesoria ochraniające są równie ważne przy jeździe, co same rolki - bez nich nie ruszamy. 

Jak zacząć jeździć?

Na początku na pewno warto zaopatrzyć się w odpowiedni do swojego poziomu sprzęt - rolki i zabezpieczenia. Następnie pora na ubranie się w całość wyposażenia i próbę utrzymania równowagi. Jeśli odnieśliśmy sukces, warto spróbować delikatnie się odpychać, a następnie, gdy już pojmiemy tę fazę, zacząć hamować. Te proste manewry warto powtórzyć wielokrotnie, aby nasza pamięć mięśniowa zaczęła dobrze pracować. Teraz warto znaleźć płaską drogę bądź plac, który będzie odpowiadał nam wielkością i zaludnieniem - na początku im mniej ludzi wokół, tym lepiej, gdyż nie chcemy przypadkiem w kogoś wjechać. Gdy już znamy podstawy, czas ponieść się zabawie i uczyć się dzięki metodzie prób i błędów. 

Jakiego sprzętu używają zawodowcy? 

Różnego rodzaju dyscypliny związane z jazdą na rolkach sprawiają, że w każdej z nich wykształcają się specjaliści i profesjonalni zawodnicy. Dla nich i półprofesjonalistów jest kierowany inny sprzęt, niż dla początkującego fana rolek. Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczasz - sprawdź jakie rolki możesz kupić w 2021 roku

Jeśli chodzi o bardziej zaawansowanych użytkowników, Decathlon oferuje gamę przeróżnych produktów, a w szczególności profesjonalnych rolek. Dla osób preferujących jazdę agresywną i eksploracyjną warto zaproponować firmę Powerslide z modelem Zoom Trinity, który spełnia wszelkie wymagania tego typu sprzętu - zapewnia komfort użytkowania, ochronę przed uderzeniami, jak i świetną jakość jazdy. Oczywiście dla fanów fitness skatingu nie zabrakło flagowego produktu firmy RollerbladeRB XL. Posiada on wyjmowaną wkładkę, która zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Specjalna płoza zapewnia dużą reaktywność i łatwe przyspieszenie, a to wszystko przy małym nakładzie sił. 

Jazda na rolkach - podsumowanie

Niezależnie od tego, czy preferujemy jedno, czy dwuśladowe wrotkarstwo, warto wyposażyć się w odpowiedni dla nas sprzęt, a w tym pełne zabezpieczenie przy potencjalnym upadku - bezpieczeństwo to podstawa. Historia jazdy na rolkach jest dość długa i ciekawa. Dziś to pełnoprawny sport, który jest blisko występowi na Igrzyskach Olimpijskich. Aby zostać zawodowcem potrzeba długich lat praktyki - to nie jest jednak problem. Bardzo łatwo rozpocząć przygodę z rolkami - każdy może to zrobić.