Konin na ostatniej prostej do oddania trzech punktów szczepień powszechnych. Według wytycznych mają być gotowe na 24 kwietnia. To, kiedy ruszą nie zależy jednak od miasta, a od dostępności szczepionek.

Punkty będą trzy: dwa w budynkach szpitala przy ul. Wyszyńskiego i Szpitalnej oraz największy w hali sportowej w Morzysławiu. W „zielonej hali” MOSiR pracować będą cztery zespoły szczepiące, w szpitalach po dwa.  Jeśli szczepionki będą dostępne, wówczas punkty przyjmą około trzech, a nawet czterech tysięcy osób dziennie. 

- Liczę na to, że zorganizowane przez nas punkty dadzą możliwość szybszego zaszczepienia się - powiedział prezydent Piotr Korytkowski, który sprawdził stan przygotowań największego punktu w "zielonej hali" przy ul. Popiełuszki. Hala jest podzielona na trzy strefy. W pierwszej tzw. kwalifikacyjnej ustawiono stoliczki i krzesła. Tam można będzie wypełnić ankietę. Formularz zostanie umieszczony m.in. na miejskiej stronie internetowej, więc te formalności będzie można wykonać już w domu. Osoby oczekujące w części kwalifikacyjnej będą później wzywane przez personel do drugiej strefy. W wydzielonych parawanami czterech boksach będzie się odbywało szczepienie. Po podaniu preparatu pacjenci będą kierowani do ostatniej, trzeciej strefy, gdzie powinni odczekać 15 minut. Z ostatniej strefy prowadzić będzie wyjście na teren poza halą. Przewidziano też pomoc dla osób, które mogą źle zareagować na podaną szczepionkę. W pobliżu boksów, w których będą pracować zespoły medyczne ustawiono namiot pełniący funkcję punktu reanimacyjnego. W sytuacjach wyjątkowych będą tam umieszczane osoby, u których wystąpi niekorzystna reakcja po podaniu preparatu. Stamtąd w razie potrzeby karetka zabierze je do szpitala.

Przygotowaniem punktów szczepień z ramienia prezydenta zajmuje się Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego. Jego kierownik Paweł Figurski podkreśla, że wytyczne są bardzo wymagające. – Musieliśmy kupić parawany do wygrodzenia boksów, chłodziarki do przechowywania szczepionek, specjalną lodówkę do przewożenia preparatu. Do tego meble ze specjalną powierzchnią zmywalną, umywalki z podgrzewaną wodą, jednorazowe pojemniki do odpadów medycznych. Wykonaliśmy oznakowanie punktów, zapewniliśmy komputery – wyjaśnia. Jak szacuje, do tej pory na przygotowanie trzech miejsc szczepień powszechnych miasto wydało co najmniej 60 tysięcy złotych.

Wsparciem w pracy punktów będą strażnicy miejscy, którzy mają zwracać uwagę na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa wśród oczekujących. W przygotowaniu punktu pomogli miastu strażacy-ochotnicy z OSP Chorzeń.

Harmonogram prac punktów szczepień:
1. Punkt w WSZ przy ul. Szpitalnej – czynny od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7:00–19:00,
2. Punkt w WSZ przy ul. Wyszyńskiego – czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00–17:00,
3. Hala MOSiR przy ul. Popiełuszki – czynny od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00–21:00.