Co wpływa na czas budowy mieszkań?

Wiele osób marzących o posiadaniu własnego mieszkania decyduje się na jego zakup od dewelopera. W przypadku gdy chcemy kupić nieruchomość w dobrej dzielnicy, od sprawdzonego inwestora, często musimy zdecydować się na zakup na starcie prac budowlanych i czekać miesiącami na wybudowanie naszego lokum. Ile czasu zajmuje wybudowanie inwestycji deweloperskiej? Co wpływa na czas budowy mieszkań?

Czas budowy mieszkań

Co roku Główny Urząd Statystyczny podaje dane dotyczące czasu budowy nieruchomości, dzieląc je na dwie kategorie: domy jednorodzinne oraz budownictwo wielorodzinne. Na przestrzeni ostatnich kilku lat średni czas budowy budynków wielorodzinnych skrócił się o ponad półtora miesiąca. Przyjrzyjmy się poszczególnym etapom budowy inwestycji deweloperskiej oraz czynnikom, które mają wpływ na czas budowy.

Etapy budowy

Standardowo budowa bloku średniej wielkości trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu miesięcy. Pierwszym i zarazem najdłuższym etapem budowy są prace ziemne. Należą do nich między innymi: przygotowanie placu budowy, wykonanie wykopów oraz wylanie płyty fundamentowej. To także prace związane z wykonaniem ścian i słupów w garażu i wylaniem stropu nad nim. Następny etap to wznoszenie konstrukcji naziemnej. Podczas tego etapu wykonuje się ściany i słupy poszczególnych pięter oraz stropy. Ta część prac obejmuje również wykonanie ścian osłonowych, ścian konstrukcyjnych wewnętrznych oraz ścianek działowych. Kolejny etap to montaż stolarki okiennej oraz drzwi wewnętrznych do poszczególnych mieszkań a także instalacje elektryczne, hydrauliczne.

Następnie wykonywane są tynki i wylewki wewnętrzne oraz prace związane z wykonaniem elewacji i wykończeniem części wspólnych nieruchomości. Na tym etapie montowana jest również winda i wykonywana jest wentylacja garażu podziemnego. Ostatnim etapem jest wykończenie garażu oraz zagospodarowanie i wykończenie przestrzeni wokół budynku. Po osiągnięciu stanu deweloperskiego zgłaszane jest zakończenie budowy. Po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie, mieszkańcy mogą dokonać odbioru mieszkań.

Szukasz mieszkania na sprzedaż w Poznaniu? Zapoznaj się z dokumentacją interesującej Cię inwestycji.

Czynniki wpływające na czas budowy

Istnieje kilka podstawowych czynników, które mogą mieć bezpośredni wpływ na czas budowy mieszkań. Pierwszą z nich są stosowane podczas budowy materiały. Dotyczy to postaci materiału – możemy mieć do czynienia z gotowymi mieszankami, które są szybsze w przygotowaniu lub też z mieszankami przygotowywanymi samodzielnie na budowie. Nie bez znaczenia jest rodzaj materiałów - jedne wysychają i wiążą szybciej, inne potrzebują dłuższego czasu tężenia, ale posiadają lepsze parametry.

Na tempo prac budowlanych wpływ ma również budżet, jaki został przeznaczony na materiały i rozwiązania technologiczne, które mogą w znacznym stopniu zautomatyzować i skrócić czas realizacji obiektu. Musimy wziąć pod uwagę również nieprzewidywalne warunki pogodowe. Mimo coraz lepszej jakości materiałów budowlanych niektóre roboty możemy wykonywać tylko w określonych warunkach atmosferycznych. Przykładowo wykonanie izolacji zewnętrznej nie może być wykonywane podczas opadów deszczu, śniegu lub gradu. Roboty tynkarskie prowadzone są w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza, a w przypadku porywistego wiatru rozłożenie rusztowania będzie niemożliwe.