Alkomat nie działa — co zrobić

Istnieje wiele powodów, dla których alkomat nie działa prawidłowo. Czasami dana osoba może mieć chorobę, która wpływa na rozkład alkoholu w jej ciele. Innym razem dana osoba może cierpieć na schorzenie, które powoduje, że ma mniej enzymu rozkładającego alkohol we krwi. Dzieje się tak, ponieważ alkohol paruje z oddechu osoby zbyt szybko, aby czujnik maszyny mógł go wykryć.

W takich przypadkach funkcjonariusz policji może poprosić o badanie krwi w celu sprawdzenia poziomu alkoholu we krwi danej osoby. Aby to zrobić, będą musieli mieć nakaz i uzyskać pisemną zgodę kierowcy. Jednakże, zazwyczaj jest to sprawa braku kalibracji alkomatu, którą należy przeprowadzać do kilkadziesiąt testów. Kalibracja alkomatu to podstawowa czynność serwisowa, którą należy przeprowadzać systematycznie.

Co to jest alkomat i dlaczego go potrzebujemy?

Alkomat to urządzenie do wykrywania alkoholu, które mierzy ilość alkoholu w wydychanym powietrzu. Jest używany głównie przez organy ścigania do wykrywania, czy kierowca spożył alkohol i nie nadaje się do prowadzenia pojazdu.

Alkomat został wynaleziony w 1954 roku przez Roberta Franka Borkensteina. Jego wynalazek doprowadził do dramatycznego spadku liczby wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców.

Alkomat to urządzenie służące do pomiaru ilości alkoholu w wydychanym powietrzu. Alkomaty mogą być podręczne lub instalowane w pojazdach. Działają, mierząc procent oparów alkoholu w powietrzu przechodzącym przez wąski otwór i mierząc go za pomocą elektrochemicznego czujnika ogniwa paliwowego.

Co powoduje psucie się alkomatu i jak mogę to naprawić?

Alkomat to przyrząd, który mierzy ilość alkoholu we krwi osoby. Jest zwykle używany przez funkcjonariuszy policji w celu ustalenia, czy ktoś niedawno spożywał alkohol. Dziś również osoba prywatna może zakupić profesjonalny alkomat dla własnego użytku, co jest teraz coraz bardziej popularną tendencją wśród osób spożywających alkohol.

Alkomaty działają na zasadzie pomiaru poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu i szacowania stężenia alkoholu we krwi (BAC). Dwa popularne typy alkomatów to na podczerwień i ogniwo paliwowe. Testery oddechu na podczerwień działają na wiązce podczerwieni, która jest skierowana na usta lub nos, podczas gdy detektory ogniw paliwowych mierzą poziom oparów etanolu w czasie. Alkomaty mogą być nieprecyzyjne dla niektórych osób, ponieważ ich wzorce oddychania wpływają na ilość powietrza przepływającego przez płuca do krwiobiegu, co z kolei wpływa na czas wchłaniania alkoholu.