Czym jest świadectwo kwalifikacji na drona?

Drony, czyli bezzałogowe statki latające, cieszą się od lat rosnącą popularnością. Dla wielu osób stały się niezwykle angażującym hobby, dając naprawdę duże możliwości. Przez długi czas latanie dronem nie było regulowane żadnymi przepisami. W trosce jednak o bezpieczeństwo osób postronnych wprowadzono określone regulacje. Zgodnie z nimi obecnie w niektórych przypadkach wymagane jest świadectwo kwalifikacji. Czym jest ten dokument?

Świadectwo kwalifikacji UAVO – co to jest?

Świadectwo kwalifikacji to dokument, za wydawanie którego odpowiada Urząd Lotnictwa Cywilnego. Jest on niezbędny wówczas, gdy loty dronem mają mieć charakter inny niż rekreacyjny oraz sportowy. Co to oznacza w praktyce? Świadectwo kwalifikacji muszą zdobyć wszyscy ci, którzy chcą dronem wykonywać między innymi loty komercyjne. Jeśli więc zrobione dronem zdjęcia bądź filmy zamierzamy sprzedawać, świadectwo kwalifikacji jest niezbędne. W przeciwnym razie nasza działalność nie będzie legalna.

Na co oprócz lotów komercyjnych pozwala świadectwo kwalifikacji UAVO?

Osoby, które zdobyły świadectwo kwalifikacji mogą nie tylko wykonywać loty komercyjne, ale również latać dronem w terenie zabudowanym, zachowując przy tym bezpieczną odległość zarówno od ludzi, jak i budynków. Co ważne, w przypadku osób mających licencję to na nich ciąży konieczność określenia, jaka odległość uznawana jest za bezpieczną.

Brak licencji z kolei wiąże się z bardzo sztywno określonymi odległościami. I tak należy wówczas utrzymywać dystans od terenów zabudowanych wynoszący co najmniej sto metrów, a także trzydzieści metrów od ludzi oraz pojedynczych budynków. Świadectwo kwalifikacji sprawia więc, że możliwości latania są zdecydowanie większe.

Jak zdobyć świadectwo kwalifikacji drona?

Tak zwana licencja na drona dostępna jest jedynie dla tych osób, które wcześniej odbyły odpowiednie szkolenie. Takie kursy prowadzą specjalistyczne ośrodki znajdujące się w rejestrze podmiotów szkolących operatorów bezzałogowych statków powietrznych. Kurs zbudowany jest zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej. Ilość godzin zawsze ustala Urząd Lotnictwa Cywilnego. Oznacza to, że nie ma tu miejsca na dowolność. W świadectwie kwalifikacji zawsze znajduje się informacja na temat posiadanych uprawnień. W grę wchodzą uprawnienia:

  • VLOS;
  • BVLOS.

Te pierwsze pozwalają na wykonywanie lotów w zasięgu wzroku, te drugie poza nim. W każdym świadectwie kwalifikacji znajduje się również informacja dotycząca tak zwanych uprawnień dodatkowych. Chodzi o limit masy drona, którym osoba posiadająca świadectwo może latać.

Loty dronem mogą mieć różny charakter. Osoby, które nie chcą się w żaden sposób ograniczać powinny zdobyć dokument potwierdzający posiadane umiejętności. Świadectwo kwalifikacji znacznie zwiększa posiadane możliwości. Dzięki niemu dron może nie tylko dostarczać niesamowitej rozrywki i przyjemności, ale również stać się źródłem niemałego dochodu. Warto o tym pamiętać, rozważając zdobycie stosownych uprawnień.

Dowiedz się więcej na https://ironsky.pl/szkolenia-uavo/swiadectwo-kwalifikacji-uavo/

Masz pytania? Napisz na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., zadzwoń do instruktorów IRONSKY (instruktor Kuba 663 944 151, instruktor Darek 519 410 610) lub skontaktuj się z Centrum Szkoleniowym IRONSKY za pośrednictwem mediów społecznościowych: https://www.facebook.com/ironskypl/