Kaszuby to jeden z najbardziej urokliwych rejonów Polski. Istnieje pod tą nazwą od XIII wieku, kiedy ukształtowała się ona wskutek wędrówki ludów. Kraina ta posiada bardzo bogatą historię, sięgającą początków państwa Polskiego, a jej walory krajobrazowe zapierają dech w piersiach. Jakie miejsca warto zatem odwiedzić na Kaszubach, by poczuć prawdziwą magię tego regionu?
Bliskie spotkania z naturą
Kaszuby to przede wszystkim bogactwo przyrodnicze. Tutejsze parki narodowe, krajobrazowe oraz rezerwaty biosfery podbijają serca miłośników natury od lat. Na terenie Kaszub znajduje się około 160 jezior i oczek wodnych. Najpiękniejszym z nich jest rynnowe jezioro Wdzydzkie, złożone z czterech mniejszych jezior, do których należy jezioro Wdzydze, jezioro Radolne, jezioro Jelenie oraz jezioro Gołuń. W jego obrębie znajduje się dziesięć wysp, a całość to jeden z najcenniejszych elementów Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, który z czystym sumieniem można polecić, jako jedno z miejsc najbardziej godnych uwagi.
Będąc na Kaszubach, nie sposób przejść obojętnie obok Szwajcarii Kaszubskiej, jak potocznie nazywa się centralną, najwyżej położoną część Pojezierza Kaszubskiego. To prawdziwe piękno natury, której różnorodność napawa zachwytem. Obok wysokich, łagodnych wzgórz znajdują się tu setki jezior, cieniste jary, dzikie łąki, bory i lasy. Mnogość tras widokowych, zarówno pieszych, jak i rowerowych przyciąga turystów o każdej porze roku. Wędrując po Szwajcarii Kaszubskiej, warto odwiedzić Kartuzy, które są jedynym z centrów kaszubskiego regionu. Cennym zabytkiem jest znajdujący się tam gotycki zespół klasztorny kartuzów.
Jedną z ciekawszych pozycji na liście miejsc, które warto odwiedzić, będąc na Kaszubach, są również Kamienne Kręgi w Odrach. Miejsce to zwane jest także polskim Stonehenge. Łączy ono walory przyrodnicze z kulturowymi. To rezerwat archeologiczny, w którym oprócz kręgów, znajdują się także kurhany usypane podczas pochówku spoczywających tu Gotów i Gepidów. Przyrodniczą ciekawostką jest fakt, iż na terenie rezerwatu występuje 86 gatunków porostów, które zwykle obserwuje się na terenach wysokogórskich.
Kaszuby — śladami historii
Dla miłośników historii Kaszuby będą prawdziwym rajem na ziemi. Mowa tu nie tylko o śladach bytowania zakonu krzyżackiego, ale także o zabytkach kultury ludowej i sztuce sakralnej. Pierwsza, historyczna wzmianka o Pomorzu i terenach zamieszkiwanych przez Kaszubów, pojawiła się w 991 roku, w dokumencie zatytułowanym Dagome iudex. Wtedy też historia tego regionu zaczęła nabierać rozpędu.
Od działalności świętego Wojciecha i założenia pierwszego biskupstwa, poprzez polsko-pruskie spory terytorialne aż po czasy reformacji i zaboru pruskiego. Wszystkie te wydarzenia zostawiły po sobie ślady, które dziś można znaleźć w licznych muzeach na terenie Kaszub. Warto jednak zacząć od bezsprzecznego faworyta, a więc od zamku w Malborku.
Ta ogromna, trzyczęściowa twierdza obronna liczy 21 hektarów powierzchni. W 1997 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i jest jednym z największych zachowanych zespołów architektury gotyckiej na świecie. W jego posiadanie wchodzili Wielcy Mistrzowie Zakonu Krzyżackiego, później również polscy królowie. Historia zamku jest długa i skomplikowana.
Zdecydowanie najlepszym sposobem na jej poznanie jest zwiedzanie zamku z przewodnikiem, który opowie ją ze szczegółami i wyjaśni zawiłości. W obiekcie znajduje się muzeum zamkowe, zawierające ważne eksponaty dokumentujące dzieje obiektu. Podmuchy średniowiecza dochodzą tu ze wszystkich stron, a niesamowite wrażenia są gwarantowane!
Kolejnym niemym świadkiem kaszubskiej historii jest zamek w Bytowie. Jego początki sięgają XIV wieku, kiedy to zakon krzyżacki rozpoczął jego budowę. Wzniesiony jako warownia, wyposażona w cztery baszty, otoczony fosą, przez którą przerzucono most zwodzony, robi wrażenie po dziś dzień. Po pokoju toruńskim, podpisanym pomiędzy Polską, Litwą i Zakonem Krzyżaków trafił w ręce książąt pomorskich. Czasy jego świetności odeszły w niepamięć po wojnie polsko-szwedzkiej, kiedy zamek został częściowo zniszczony.
Odbudowany potem przez elektora brandenburskiego pełnił funkcje sądowniczo-administracyjne, by w 1930 roku stać się niemieckim ośrodkiem szkoleniowym dla młodzieży. Dziś, w jego murach mieści się Muzeum Zachodnio-Kaszubskie, dostarczające wielu bezcennych informacji, między innymi o tym, jak wyglądało życie codziennie kaszubskiej wsi w czasach średniowiecza.
Następny w kolejce do odwiedzenia stoi Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich. To muzeum typu skansenowskiego jest jednym z tych miejsc, obok których nie sposób przejść obojętnie. Powstało w roku 1906, jako pierwsze w Polsce muzeum na wolnym powietrzu. Ten swoisty pean na cześć kaszubskiej sztuki ludowej liczy 22 hektary powierzchni i leży nad brzegiem jeziora Gołuń. To miejsce, w którym zatrzymał się czas. Można w nim podziwiać prawdziwe perły regionalnej architektury, takie jak chałupy, dworki, szkołę, kuźnię, wiatraki, kościół, budynki gospodarcze oraz warsztaty rzemieślnicze. Próżno szukać piękniejszego świadectwa kultury kaszubskiej od XVII do XX w.
Bez względu na to, czy odwiedza się je po raz pierwszy, czy wraca po raz wtóry, Kaszuby zawsze zachwycają swoim urokiem. Urokliwe, pełne jezior i lasów i nie tak komercyjne, jak Mazury, z roku na rok zyskują sobie sympatię odwiedzających. Ta otwarta, gościnna kraina, będąca mekką dla miłośników natury i inspiracją dla literatów i malarzy to setki możliwości na zorganizowanie wypoczynku, który nigdzie nie będzie smakował tak jak tutaj.
Zarezerwuj hotel na Kaszubach na lesnydwor.pl