Jak zlikwidować, jak spłacić kredyt odnawialny?

Niespodziewane wydatki to kłopot, z którym mierzy się wielu z nas. Z pomocą przychodzą banki, które oferują szereg produktów, pozwalających na pożyczenie określonej sumy pieniędzy. Jedną z ciekawych możliwości na zdobycie potrzebnych środków jest kredyt odnawialny. Co jednak z jego spłatą, anulowaniem, obniżeniem limitu? Podpowiadamy, jak uporać się z tymi czynnościami w prosty i łatwy sposób.

Co to jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny w polskiej bankowości nazywany jest także kredytem w koncie, kredytem rewolwingowym albo limitem odnawialnym. Stanowi rozwiązanie dla osób, które w danym banku posiadają rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy lub wyrażają gotowość do otworzenia konta w danej instytucji. Dzięki niemu dostępne saldo jest powiększone o kwotę kredytu. Od debetu odróżnia go to, że może być udzielony na wyższe kwoty, a uzyskanie go obwarowane jest koniecznością uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej. Na czym polega kredyt odnawialny, sprawdź na blogu Finansierra.pl, gdzie omówiono m.in., jak działa to zobowiązanie i kto może je zaciągnąć. My przejdźmy do kwestii związanych z jego spłatą oraz anulowaniem.

Jak spłaca się kredyt odnawialny?

Spłata kredytu odnawialnego nie jest związana z ustalonym wcześniej harmonogram oraz ratami tak jak w przypadku innych zobowiązań bankowych. Każdy wpływ środków na rachunek zmniejsza zadłużenie i gdy saldo będzie dodatnie, zobowiązanie jest uregulowane. Warto jednak pamiętać, że limit kredytowy jest oprocentowany, dlatego zadłużenie będzie rosnąć wraz z czasem niespłacania go. Konieczne jest uregulowanie wszelkich należności związanych z kredytem rewolwingowym przed zakończeniem umowy, gdy nie będzie ona przedłużana – zazwyczaj limity w koncie udzielane są na 12 miesięcy.

Jak anulować kredyt odnawialny?

Jak wspomniano wcześniej, kredyt rewolwingowy przyznawany jest na rok, z możliwością automatycznego przedłużenia na kolejne 12 miesięcy. Warto jednak wiedzieć, że umowę można wypowiedzieć w każdym czasie, bez dodatkowych opłat, tak jak w przypadku innych zobowiązań konsumenckich. Konieczne jest zachowanie terminu wypowiedzenia, nie może być jednak dłuższy niż 1 miesiąc. Zazwyczaj wymagane jest złożenie wypowiedzenia na trwałym nośniku, czasem dopuszczalne jest jednak zrobienie tego za pośrednictwem infolinii. Przed zakończeniem terminu wypowiedzenia konieczne jest uregulowanie wszelkich zobowiązań wynikających z tego tytułu.

Jak zmniejszyć limit kredytu odnawialnego?

Dla wielu osób alternatywą dla anulowania kredytu w koncie jest zmniejszenie limitu zobowiązania. Zazwyczaj dotyczy to klientów banków, którzy nie wykorzystują zobowiązania w całości lub posiadają limit na tzw. czarną godzinę. Mogą oni bardzo łatwo zmniejszyć jego kwotę, dzwoniąc na infolinię lub składając dyspozycję w aplikacji mobilnej albo w internetowym systemie zarządzania kontem. Dodatkowo można zrobić to osobiście podczas krótkiej wizyty w dowolnym oddziale banku.