Czy myszy zjadły Popiela? A także dlaczego Kruszwica zwana jest legendarną stolicą Polski? Jak daleko jest z Konina do Kruszwicy i co łączy te miejscowości? Lokalna Organizacja Turystyczna MARINA zaczerpnęła historii i legend z tego miejsca osobiście, w ubiegłą niedzielę (28 sierpnia) podczas wyjątkowego wydarzenia "Polowanie na myszy". To turniej łuczniczy z imprezami towarzyszącymi, które nawiązują do legendy o kruszwickim Popielu, zjedzonym przez myszy.

Dzięki corocznemu wsparciu dotacji Powiatu Konińskiego oraz Miasta Konina mobilny namiot Centrum Informacji Turystycznej mógł znaleźć się w tym wyjątkowym miejscu, tuż przy schodach, prowadzących do legendarnej Mysiej Wieży. To już ostatnie miejsce na szlaku piastowskim, które pracownicy informacji turystycznej odwiedzili w sezonie turystycznym z mobilnym namiotem i materiałami informacyjno-promocyjnymi dotyczącymi atrakcji regionu konińskiego. Podążając szlakiem piastowskim Stowarzyszenie prowadzące jedyny w regionie punkt informacji turystycznej złożyło wizytę w Lądzię nad Wartą, Kaliszu, Gnieźnie, Koninie i Kruszwicy podczas tematycznych wydarzeń plenerowych.

„Polowanie na myszy” w Kruszwicy było doskonałą okazją, nie tylko do poznania historii tego miejsca ale także przypomnienia kruszwiczanom jak wiele łączy Kruszwicę z regionem konińskim pomimo, iż administracyjnie znajdują się w dwóch różnych województwach:

- woda - Jezioro Gopło leżące na szlaku Wielkiej Pętli Wielkopolski - tym szlakiem można dopłynąć statkiem lub kajakiem z Kruszwicy do terenów Skulska, Ślesina a nawet Konina.

- przyroda - dobrodziejstwa Nadgoplańskich Parków Tysiąclecia, które choć są dwoma oddzielnymi parkami, to noszą tę samą nazwę i bezpośrednio ze sobą sąsiadują.

- historia - koniński słup drogowy wskazywał średniowiecznym kupcom, iż są w połowie drogi pomiędzy Kaliszem a Kruszwicą, zatem mogli zaplanować dalszą podróż, która trwała kilka dni. Dziś do Kruszwicy można dojechać autem w ciągu godziny a GPS informuje nas o przebytej drodze i kierunku trasy. Można zatem wyobrazić sobie jak ważne w ówczesnym czasie były takie kamienne drogowskazy.

- szlak pierwszych Piastów - w Warzymowie (w gminie Skulsk) narodził się Piast Kołodziej a w Goplanie (również gmina Skulsk) - jego małżonka Rzepicha. Ich syn Siemowit został władcą, protoplastą dynastii piastowskiej i objął władzę po obaleniu legendarnej postaci Popiela. Synem Siemowita z kolei był Lestek (Leszek), a synem tego – Siemomysł, ojciec księcia Mieszka I.

Jak wiadomo turystyka "nie zamyka” się w granicach administracyjnych zatem łączące nas turystyczne dobrodziejstwo powinniśmy doceniać i łączyć siły w ich promocji i umocnieniu atutów. Tym akcentem lokalna Organizacja Turystyczna zamknęła swoją podróż szlakiem piastowskim. Jednakże to nie koniec promocji konińskich atrakcji na trasach wyjazdowych. 

Charakterystyczny niebieski namiot Centrum Informacji Turystycznej w Koninie można będzie spotkać 11 września w Brzeźnie na Festiwalu biegowym „Złota Góra” oraz 18 września w Muzeum Okręgowym w Koninie podczas klimatycznej imprezy „Żywy skansen”. To niepowtarzalna okazja aby zaopatrzyć się w bezpłatne materiały takie jak mapki rowerowe, kajakowe i turystyczne Konina oraz powiatu konińskiego a także zaznajomić się z ofertą bazy noclegowej, gastronomicznej czy rekreacyjnej regionu konińskiego.   

(Zdjęcia i tekst - LOT Marina)