Pozycja leżąca lub półleżąca – kiedy ją wybrać?

Z wielu źródeł możemy dowiedzieć się, że karmienie piersią jest proste, do czasu gdy same tego nie doświadczymy. Pierwszą trudność może sprawić nam wybór odpowiedniej pozycji do karmienia. Wiele z nas stawia na pozycję klasyczną, jednakże nie zawsze jest to dobry wybór. Z artykułu dowiesz się, jakie są wady i zalety pozycji leżących i półleżących, a także, o czym warto pamiętać podczas karmienia.

Na leżąco czy półleżąco?

Czym różnią się te pozycje? Otóż w pozycji leżącej układy dziecko brzuszkiem do brzuszka. Kładziemy się na boku, głowę podpieramy ręką lub poduszką Układamy obok siebie dziecko na boczku tak, aby ucho, ramię i biodro były w linii prostej, a drugą ręką przytrzymujemy jego plecy. Pozycja ta idealnie sprawdza się podczas pierwszych karmień, lub karmień nocnych mamom, które urodziły dzieci siłami natury. Dla mam po cesarskim cięciu, karmienie w tej pozycji może okazać się niemożliwe, dlatego też w ich przypadku lepiej sprawdzi się pozycja półleżąca. Pozycja półleżąca polega na położeniu się na wznak na poduszkach ułożonych na tyle wysoko, aby nasze ciało znalazło się w pozycji półleżącej. Pod ciałem dziecka kładziemy poduszkę do karmienia tak, aby odpowiednio chwyciło pierś.

Zalety pozycji leżącej i półleżącej.

Karmienie piersią w pozycjach leżących i półleżących mają wiele zalet:

  • Szybki powrót do formy po CC - dzięki pozycji półleżącej mama po cesarskim cięciu, jest mniej narażona na ucisk rany pooperacyjnej, a także nie musi zbytnio napinać mięśni brzucha.
  • Pozycje leżące i półleżące to pozycje intuicyjne, nie trzeba się ich uczyć, a karmienie w tych pozycjach przychodzi z naturalną łatwością.
  • Spory komfort - obie te pozycje są bardzo wygodne dla mamy, ponieważ prawie w ogóle nie obciążają mięśni.
  • Możliwość karmienia nocnego - karmienie w tych pozycjach w porach nocnych sprawia, że karmienie staje się łatwiejsze, bowiem niemowlę nie rozbudza się, za mocno, a my po karmieniu możemy wrócić do spania.
  • Dłuższe karmienie piersią - z wielu badań wynika, iż karmienie w tych pozycjach służy dłuższemu karmieniu piersi, ponieważ nie przysparza młodym mamom tyle kłopotów co inne pozycje.

Karmiąc piersią pamiętajmy o kilku prostych zasadach, dzięki którym będzie nam o wiele łatwiej, a także zmniejszymy ryzyko wystąpienia problemów trawiennych u naszego dziecka.

Odpowiednie przygotowanie to podstawa spokojnego karmienia. Bardzo ważna jest także zadbanie o naszą wygodę, zanim zdecydujesz się na którąś z tych pozycji, spróbuj innych.

Odpowiednie przystawienie dziecka do piersi, jeżeli zauważymy jakieś nieprawidłowości od razu je korygujmy, w przeciwnym razie przepływ pokarmu będzie zaburzony.

Wsłuchaj się w swoje ciało. Jeżeli z jakichś przyczyn nie odpowiadają ci te pozycje zmieniaj je lub modyfikuj pod siebie. Najważniejsze jest to, abyś ty była zrelaksowana a twoje dziecko najedzone. Korzyści z karmienia piersią poznasz z artykułów dostępnych na stronie https://wiecejmleka.pl/.