W okresie zimowym konińscy policjanci prowadzą zintensyfikowane działania mające na celu ujawnianie i pomoc osobom narażonym na śmierć z wychłodzenia. Sprawdzają pustostany, ogródki działkowe, altanki – miejsca gdzie mogą przebywać bezdomni. Weryfikują każdą pozyskaną informację aby zapobiec tragicznym zdarzeniom.
W czasie, gdy na zewnątrz temperatury spadają poniżej zera najbardziej narażone na ich działanie są osoby bezdomne, starsze a także nietrzeźwe przebywające na dworze. W społeczeństwie od dawna krąży teoria, że alkohol rozgrzewa - nic bardziej mylnego! Tylko przez chwilę osoba znajdująca się pod wpływem alkoholu odczuwa ciepło. W drugiej kolejności organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Przebywanie na zewnątrz będąc pod wpływem alkoholu jest ogromnym niebezpieczeństwem. Zaburzone są funkcje psychofizyczne. Wystarczy chwila nieuwagi ,nierówna, śliska nawierzchnia, można się wywrócić i nie mieć siły podnieść. W takiej sytuacji nietrudno o tragedię.
Nie bądźmy obojętni i reagujmy, gdy zauważymy osobę: bezdomną, nietrzeźwą, samotną czy w podeszłym wieku ubraną nieadekwatnie do pogody.
Nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy 112 aby powiadomić o tym funkcjonariuszy.
Przypominamy, że zgłoszeń można dokonywać także za pomocą aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oznaczając miejsce zagrożone ikonką pn. „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”.
Każde takie zgłoszenie będzie natychmiast weryfikowane.
Apelujemy o to, aby nikt nie pozostawał obojętny na potrzeby drugiego człowieka, zwłaszcza
w przypadku spadku temperatur.
Jeden telefon może uratować czyjeś życie!
Pamiętajcie także o zwierzętach, one przebywając na zewnątrz również są narażone na działanie niskich temperatur – zapewnijcie im ciepłe schronienie.