Koninianie uczcili pamięć ojca Maksymiliana Tarejwy w 160. rocznicę jego śmierci

Mieszkańcy oddali cześć ojcu Maksymilianowi Tarejwie, kapelanowi Powstania Styczniowego. Uroczystości zorganizowane z okazji 160. rocznicy jego śmierci zgromadziły lokalną społeczność oraz przedstawicieli władz. Wspomnienia o jego heroicznych czynach wciąż budzą głębokie emocje w sercach koninian.

Obchody upamiętniające bohaterskiego zakonnika

19 lipca koninianie zgromadzili się, aby uczcić pamięć ojca Maksymiliana Tarejwy, bohaterskiego kapelana z czasów Powstania Styczniowego. W obchodach wzięli udział mieszkańcy, przedstawiciele różnych organizacji, radni, prezydent miasta Piotr Korytkowski oraz jego zastępca Witold Nowak. Nie zabrakło także posła Tomasza Piotra Nowaka i senatora Leszka Galemby.

Msza święta i symboliczne miejsce pamięci

Uroczystości rozpoczęły się popołudniową mszą świętą w konińskiej farze, podczas której modlono się za duszę ojca Maksymiliana. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli na Wał Tarejwy, gdzie znajduje się symboliczny głaz upamiętniający zakonnika. W tym miejscu Piotr Rybczyński, kierownik konińskiego oddziału Archiwum Państwowego w Poznaniu, przybliżył zebranym postać ojca Maksymiliana, jego zasługi oraz dramatyczne okoliczności jego egzekucji.

Życie i działalność ojca Maksymiliana Tarejwy

Ojciec Maksymilian Tarejwo urodził się w 1834 roku i w 1854 roku wstąpił do zakonu kapucynów w Lubartowie. Święcenia kapłańskie otrzymał sześć lat później w Warszawie, gdzie rozpoczął swoją aktywną działalność patriotyczną. Wygłaszał płomienne kazania, wspierał uwięzionych w warszawskiej i modlińskiej Cytadeli oraz pomagał mieszkańcom stolicy w trudnych chwilach. Przeniesiony do Lądu w 1862 roku, po wybuchu Powstania Styczniowego dołączył do oddziałów dowodzonych przez gen. Edmunda Taczanowskiego jako kapelan powstańczy. Brał udział w bitwach pod Pyzdrami, Ignacewem oraz innych potyczkach na terenie regionu konińskiego.

Tragiczny koniec bohatera

W miarę jak powstanie upadało, ojciec Maksymilian musiał się ukrywać przed represjami zaborców. Władze carskie zamknęły klasztor i kościół w Lądzie, a zakonnicy zostali zesłani na Syberię za działalność patriotyczną. Ojciec Maksymilian został odnaleziony w nocy z 27 na 28 czerwca 1864 roku, postawiony przed sądem polowym, skazany na śmierć i powieszony na konińskich błoniach. Jego ofiara nie została zapomniana, a w 2018 roku Rada Miasta nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Konina.

Symboliczne złożenie kwiatów i zniczy

Po wystąpieniu Piotra Rybczyńskiego, delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pamiątkowym głazem na Wale Tarejwy. Był to moment głębokiej refleksji i wspólnego oddania hołdu kapelanowi, który poświęcił swoje życie dla wolności ojczyzny. Uroczystości te przypomniały mieszkańcom o wartościach, za które walczył ojciec Maksymilian, oraz o tym, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o bohaterach narodowych.


Na podstawie: Urząd Miejski Konin