Zielony dach to inaczej taki, na którym posadzona jest roślinność. Oczywiście należy zrobić to w określony sposób, tak, aby nie naruszyć konstrukcji całego budynku. Zielony dach to gwarancja wielu korzyści. Dom nie tylko ładnie wygląda, ale zyskuje również znacznie większa odporność – oczywiście pod warunkiem, że do stworzenia dachu zostaną wykorzystane profesjonalne systemy.

Zielony dach – idea

Zielony dach to sposób na stworzenie takiej powierzchni i takich warunków na dachu, które odpowiadają tym samym co w glebie, podłoży zwyczajnym, rodzimym. Oznacza to, że mając dach, można cieszyć się z ogrodu, krzewów, drzew i bylin takich samych, jak tych, które rosłyby w ogrodzie obok domu. Jest to idealne rozwiązanie zwłaszcza dla tych inwestorów, którzy posiadają domy płaskie, ale nie mogą cieszyć się dużą ilością przestrzeni wokół nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że zielony dach można przygotować również na dachach pochyłych, nie tylko na płaskich. Zielone dachy pięknie się prezentują i są ozdobą domu, ale mają również wiele zalet.

Zalety ogrodów na dachu

Jakie zalety ma ogród na dachu oprócz tych estetycznych? Przede wszystkim zielony dach stanowi doskonałą izolację termiczną dla całego budynku. Dzięki roślinom, w dni bardzo upalne, dom się ochładza. Natomiast w dni mroźne, ogród zatrzymuje ciepło wewnątrz. Dzięki temu, ogród na dachu zapewnia niższe koszty ogrzewania i chłodzenia domu. Kolejna zaleta zielonego dachu to izolacja akustyczna. Ogród na dachu znacznie obniża poziom hałasu – dzięki temu przyjemniej się w nim żyje i śpi. To jedna z bardzo ważnych cech. Ogród na dachu zmniejsza również ryzyko pożaru, a na pewno zwiększa bezpieczeństwo. Ogród na dachu jest bowiem wyposażony w specjalny system nawadniający, co oczywiście ma wpływ ma minimalizowanie ryzyka. Kolejna ważna zaleta, to możliwość zastosowania na dachu zielonym specjalnego systemu do retencji wody. Dlaczego jest to istotne? Ma to znacznie zwłaszcza od pewnego czasu, kiedy wprowadzony został tzw. „podatek od deszczówki”. Który zwiększa znacznie fundusze wydawane na opłaty związane ze ściekami. Otóż, woda deszczowa, wg nowej ustawy jest traktowana jako ścieki, za które trzeba zapłacić. Systemy retencyjne umieszczane na zielonym dachu, magazynują wodę, która następnie można wykorzystać albo do podlewania roślin, albo do domowych toalet. Oczywiście część wody odpakowuje i wraca do atmosfery. Wodę można także wypuść do kanalizacji w dogodnym momencie. To gwarantuje kolejne duże oszczędności.

Odpowiednie zaplanowanie i przygotowanie dachu

Aby dach spełniał swoje zadanie i był bezpieczny, konieczne jest to, aby zbudowali go profesjonaliści. Tylko specjalistyczne firmy wiedzą, jak powinien wyglądać, a także jakich materiałów użyć, aby był trwały. Stosuje się przy jego budowie kilka warstw i każda z nich jest bardzo ważna. Zaczynając od góry są to kolejno warstwy: wegetacyjna, filtracyjna, drenująca, pokrycie odporna na przerastanie korzeni. Dodatkowo najniżej znajduje się izolacja termiczna oraz i izolacja przeciwwilgociowa. Obecnie jest coraz więcej naprawdę dobrych firm, które planują i wykonują zielony dach.

Dachy zielone tworzone są coraz częściej. Oczywiście, ma na to wpływ moda, zwłaszcza moda na dachy płaskie, która od kilku lat powraca z dużą siłą. Nowoczesne bryły budynków są bardzo proste, a ogród na dachu świetnie do nich pasuje. Ogród na dachu to piękno i spokój. Jest on szczególnie ważnym miejscem, jeżeli wokół domu nie ma miejsca na stworzenie ogrodu. Zielone ogrody uspokajają, odprężają, pozwalają spędzić piękne chwile przy kawie i romantyczne wieczory. Są ozdobą domu, ale przede wszystkim należy także pamiętać o pozytywnych cechach, np. termoizolacji, a także o systemach retencyjnych na dachach zielonych, które mogą znacznie obniżyć koszty. Czy warto mieć ogród na dachu? Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie każdy sam, jednak na pewno warto zastanowić się nad taką możliwością.

Zielony dach – o co chodzi?