Zespół Pieśni i Tańca Konin w 2021 roku będzie świętować 10. rocznicę reaktywacji w odnowionym składzie i po 10-letniej przerwie w działalności. Trudno określić dokładną datę powstania zespołu, w kronikach można znaleźć informacje, że występował już w 1977. Od początku do dziś związany jest z Konińskim Domem Kultury. To jedyny zespół w mieście kultywujący tradycję ludową.
W latach 70. i 80. XX wieku Zespół Pieśni i Tańca Konin dużo koncertował, uczestniczył w przeglądach, nagraniach telewizyjnych, występował za granicą. Na początku lat 90. zaczął się jednak rozpadać. Koniński Dom Kultury wrócił do tańca ludowego w 2004 roku, ale działo się to w ramach formacji Studio Tańca Plus, prowadzonej przez Dariusza Intrysa.
Od początku istnienia zespołu tancerze gościli na Węgrzech, we Francji, Litwie, Łotwie, Niemczech, Rosji, Białorusi, Bułgarii i Mołdawii. W 2008 roku, podczas Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Briańsku (Rosja), grupa zdobyła drugie miejsce i nagrodę Kryształowej Krasnej Gorki. Rok później w Mińsku, w studiu telewizji białoruskiej, Zespół Pieśni i Tańca Konin wziął udział w nagraniach do międzynarodowego programu „Pieśni Mojej Krainy”.
Przełom, zwiastujący nowy rozdział w historii, nastąpił w 2011 roku, kiedy to na Festiwalu Kultur Miast Partnerskich w Koninie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Konin po raz pierwszy na deskach rodzinnego miasta po tak długiej przerwie. Zespół miał odnowiony skład, dołączył do niego chór i kapela. Choreografem do dziś jest Dariusz Intrys.
Repertuar Zespołu Pieśni i Tańca Konin oparty jest o najpiękniejsze pieśni i wiązanki tańców regionalnych i narodowych. Obecnie skupia swoją działalność przede wszystkim na reprezentowaniu miasta. Aktywnie uczestniczy w Festiwalu Kultur Miast Partnerskich, Piknikach Patriotycznych oraz różnych wydarzeniach kulturalnych organizowanych w Koninie, jak Urodziny Stanisława Moniuszki czy spotkania przypominające postać Zofii Urbanowskiej. Utrzymuje też partnerską współpracę z zaprzyjaźnionymi zespołami w Rosji, Litwie, Bułgarii i Mołdawii.
Zespół Pieśni i Tańca Konin jest jedynym w mieście zespołem kultywującym tradycję ludową i niematerialne dziedzictwo kulturowe, czyli ogólnie mówiąc pieśni, zwyczaje, rytuały, wiedzę, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jest też otwarty dla tych, którzy chcieliby związać się z tańcem i śpiewem ludowym.
Już wkrótce zapraszamy do oglądania świątecznego występu Zespołu Pieśni i Tańca Konin na Facebooku i YouTube Konińskiego Domu Kultury. Możemy zdradzić, że oprócz pokazu tańca ludowego, zespół prześle wszystkim życzenia: ,,Na szczęście, na zdrowie, na te Boże Święta, żeby Wam się chowały chłopcy i dziewczęta! Byście mieli w każdym kątku po dzieciątku, a na piecu troje, byście nie gadali, że to które moje”.