Jak urządzić wygodny ogród dla Ciebie i Twojej rodziny. Czego nie może w nim zabraknąć?

Jak cudownie jest leżeć w hamaku wśród zieleni i słuchać śpiewu ptaków! Do wiosny pozostało jeszcze trochę czasu, można więc dobrze przygotować się do rozpoczęcia nowego sezonu. Ten przewodnik pomoże Ci wybrać praktyczne meble ogrodowe. Dowiedz się, na co zwracać uwagę podczas zakupów.

Po pierwsze: rodzaj materiału

Ważnym aspektem przy wyborze zestawu wypoczynkowego na patio, taras lub do przydomowego ogrodu jest materiał, z którego został wykonany. Kute żelazo lub metal świetnie sprawdzają się przy wietrznej pogodzie, ponieważ zazwyczaj są wystarczająco ciężkie, aby nie zostały zdmuchnięte przez wiatr. Wyglądają one jednak dość twardo i zimno, więc nie każdemu przypadną do gustu. Z drugiej strony drewno wygląda pięknie, ale należy pamiętać, że gatunki europejskie są zwykle mniej odporne na wilgoć. Lepiej jest wybrać drewno egzotyczne, takie jak teak, które jest bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych. Mile widzianym kompromisem między wytrzymałością a pięknem są rattanowe meble ogrodowe.

Po drugie: jak duże mają być meble

Dla dużych i wielopokoleniowych rodzin lub rodzin z dziećmi lepsze są większe meble. Można więc wybrać wygodny narożnik z dużym stołem dla całej rodziny. Przydatny może być również długi, prostokątny stół, wokół którego można ustawić krzesła.

Po trzecie: styl i kolor.

Meble ogrodowe rattan dostępne w sklepach z meblami i internetowych różnią się kolorami i stylem. Do tradycyjnych domów najlepiej pasują zestawy metalowe lakierowane na czarno lub brązowo. Rattanowe meble ogrodowe wykończone w modnym antracytowym odcieniu najlepiej wyglądają w nowoczesnych aranżacjach. Ten typ siedziska pasuje zarówno do ogrodzeń panelowych, jak i do nowoczesnych bloków mieszkalnych.

Po czwarte: jakość mebli ogrodowych.

Dostajesz to, za co płacisz. Jeśli kupisz bardzo tani zestaw, spodziewaj się, że po jednym sezonie nie będzie wyglądał tak doskonale, jak byś chciał.

Po piąte: przechowywanie poza sezonem.

Problem może leżeć zarówno w jakości samych mebli, jak i w sposobie ich użytkowania i przechowywania. Jeśli pozostawisz niebejcowany stół sosnowy na zewnątrz przez całą zimę, nie zdziw się, gdy wiosną stwierdzisz, że drewno zgniło, wypełniło się i zaczęło gnić, a nogi się wypaczyły. Drewno gatunków europejskich jest odpowiednie tylko na cieplejsze miesiące roku. Jesienią i zimą jest ono zbyt podatne na działanie wilgoci, która wnika w strukturę drewna, deformuje je, pęcznieje i powoduje "pęcznienie" materiału naturalnego. Nie wszystkie meble ogrodowe nadają się do całorocznego użytkowania na zewnątrz. Dlatego jeśli planujesz zakup dużego drewnianego lub wiklinowego zestawu wypoczynkowego, powinieneś mieć wystarczająco dużo miejsca, aby przechowywać go w suchym miejscu w okresie jesienno-zimowym.