Brak doświadczenia w IT – jak szukać pracy?

Pierwsza praca wiąże się z dużym stresem, przede wszystkim z tym, jak ją znaleźć. Sytuacji nie polepsza fakt, że CV jest krótkie i nie ma czym się w nim pochwalić. Jak zmienić tę sytuację i stać się bardziej atrakcyjnym dla rekruterów? Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc początkującym.

Staż

Brak minimum 2-letniego doświadczenia na podobnym stanowisku, na jakie się rekrutuje, jest dyskwalifikujący dla wielu pracodawców. Niezwykle ważne jest podejmowanie tworzenia projektów na własną rękę, niekoniecznie jako zlecenia, aby od samego początku budować swoje portfolio. Dzięki temu można pochwalić się swoimi umiejętnościami, a rekruterzy spojrzą na kandydaturę przychylniejszym okiem. Jeśli jednak firmy są nieubłagane wobec stawianych wymagań, dobrym rozwiązaniem jest zgłoszenie się na staż.

Żeby zobaczyć potencjalne wymagania firm, wystarczy np. sprawdzić oferty pracy IT w Poznaniu na No Fluff Jobs, aby przekonać się, że po ustawieniu właściwych filtrów pracodawcy dają możliwości początkującym na zdobycie pożądanego doświadczenia. To także dobry sposób, aby zacząć w firmie swoich marzeń i zostać w niej na kolejne etapy kariery.

Specjalizacja w konkretnej dziedzinie

Częstym błędem wśród osób rozpoczynających w branży IT jest postawienie na wszechstronne umiejętności (szczególnie po studiach) i brak specjalizacji w konkretnej dziedzinie, w której chce się rozwijać swoją karierę. Praca w paru dziedzinach technologii na raz jest na dłuższą metę niemożliwa i nie tego oczekują pracodawcy. Poszukuje się ekspertów od konkretnych języków programowania, baz danych czy programów do analizy, którzy znają swoje obszary jak własną kieszeń. Doprecyzowanie, co chce się robić, to także duże ułatwienie w trakcie poszukiwania pracy i potencjalne odsianie niekorzystnych ofert. W ten sposób również łatwiej zdobywać odpowiednio długie doświadczenie – pracując w jednej dziedzinie, staż tworzy się o wiele szybciej, niż poświęcając energie na różne działalności w tym samym czasie.

Kursy, szkolenia, ciągłe pogłębianie wiedzy

Każdy kurs to krok w stronę upragnionej posady. Szkolenia to możliwość pogłębiania swojej wiedzy (która w branży IT musi być nieustannie aktualizowana, aby nie wypaść z obiegu). To także niezawodny sposób, żeby poznawać własne upodobania i kształtować ścieżkę swojej kariery. Realizowane kursy nie muszą obejmować tylko konkretnej dziedziny, na początku wybory szkoleń mogą się odbywać nieco po omacku, żeby metodą prób i błędów trafić na to, co faktycznie jest interesujące, może być przydatne w pracy i sprawia dużo przyjemności.

To także świetny sposób na pogłębianie już posiadanego doświadczenia. Równolegle do np. robienia stażu, można dalej brać udział w kursach i szkoleniach, dzięki którym posiadana wiedza jest dynamicznie poszerzana.

Niezwykle istotne, aby odbywane kursy i szkolenia zakończone były testem i certyfikatem potwierdzającym umiejętności. Dzięki temu nie będzie to tylko pusty wpis w CV, ale wartościowa informacja dla rekrutera, ponieważ ktoś potwierdza posiadane przez kandydata umiejętności.

Freelancing

Jeśli mimo wielu prób dostania etatu, od dłuższego czasu żadna firma nie jest skora wysłać zaproszenia do współpracy, warto wziąć sprawy w swoje ręce i postawić na freelancing. Dzięki takiej formie pracy można zdobywać doświadczenie poza dużymi firmami i korporacjami, rozwijać swoje umiejętności i brać różne zlecenia odkrywając, w czym się najbardziej spełnia. Początki mogą wiązać się z niższymi zarobkami, jednak w krótkim czasie można zbudować markę osobistą, która korzystnie wpłynie na zarobki.

Charakterystyka pracy jako freelancer cechuje się szerokimi możliwościami w zakresie wyboru współpracy. Dzięki temu, po paru zleceniach można nabyć doświadczenie przy pracy w różnych projektach, zespołach i dla różnych firm. To łatwy sposób, aby dowiedzieć się, z kim praca jest najprzyjemniejsza i najbardziej zadowalająca, a jakie zespoły sprawiają, że wykonuje się ją chętniej. To dużo informacji kształtujących preferencje, które są niezbędne do świadomego wyboru satysfakcjonującego miejsca pracy.