Jak dostosować sposób otwierania okien dachowych do projektu budynku?

Częstym pytaniem podczas tworzenia projektu budynku, jest sposób, w jaki otwierać należy okna dachowe. Warto zauważyć, że jest to jeden z ważniejszych aspektów, dzięki któremu będziemy mogli w łatwy i wygodny sposób z nich korzystać. Bardzo istotne są również względu estetyczne, jak i montaż okien dachowych, czy też poniesione koszty zakupu. Jak widać, wiele czynników wpływa na wybór konkretnego modelu otwierania przeszklenia. W dzisiejszym artykule przedstawimy zarówno wady, jak i zalety konkretnych sposobów otwierania.

Rodzaje systemów otwierania okien dachowych

W przypadku okien dachowych ważny jest nie tylko rozmiar oraz materiał wykonania, ale także system ich otwierania. To od nas zależy, który rodzaj wybierzemy, ale warto zdecydować się na taki, który przełoży się na jego użytkowanie każdego dnia.

Okna obrotowe – oś znajduje się w połowie wysokości skrzydła. Jego maksymalny kąt obrotu to 180 stopni, dzięki któremu możliwe jest zarówno doświetlenie pokoju, jak i jego przewietrzenie. Otwieranie okna odbywa się za pomocą klamki lub uchwyty, które znajdują się w górnej lub dolnej części skrzydła. Chcąc umyć przeszklenie, wystarczy zablokować okno.

Okno uchylno-obrotowe – charakteryzuje się możliwością otwierania okna na dwa sposoby. Obracając okno o 180 stopni lub uchylając je do 30 stopni. Aby zmienić sposób otwierania, wystarczy odblokować okno, odwracając odpowiednio klamkę.

Okno wysokoosiowe – oś obrotu podnieść można do ¾ wysokości skrzydła okiennego. Dzięki możliwości zamontowania dodatkowych siłowników okno wznosi się pod połać dachu, sprawiając, że wyglądanie przez nie staje się o wiele bezpieczniejsze.

Szeroka oferta drzwi dachowych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/akcesoria-do-drzwi/przeszklenia-drzwiowe

Wady i zalety okien dachowych

Każde rozwiązania podczas remontu lub budowy domu posiada zarówno wady, jak i zalety. Dotyczy to także montażu okien dachowych na poddaszu. Warto się trochę i nich dowiedzieć.

Montaż okien dachowych ma więcej zalet niż wad. Pierwszą z nich jest przede wszystkim dopływ świeżego powietrza, a także wpuszczenie do pomieszczenia światła dziennego z zewnątrz. Takie rozwiązanie daje również poczucie bardziej przytulnej i klimatycznej aranżacji pokoju. Zewnętrzny wygląd budynku również w tym przypadku zmieni swój styl na bardziej rodzinny i cieplejszy. Dzięki otwieranym oknom możemy również na bieżąco sprawdzać stan naszego pokrycia dachowego oraz systemu rynnowego, a przy okazji także się do nich dostać. Wybierając przeszklenie, warto zwrócić uwagę na ich sposób otwierania, aby nie sprawiały nam trudności w myciu.

Okna dachowe, jak każdy produkt posiada nie tylko zalety, ale również kilka wad. Pierwszą z nich jest szybkie nagrzewanie się pomieszczenia w upalne dni. Więc jeśli wcześniej lokum było chłodnym miejscem, po ich montażu zmieni się o 180 stopni. Kolejną wadą jest podatność okiem na działanie zmiennych warunków atmosferycznych przez co szybciej stają się brudne.

Okna dachowe, a żaluzje

Żaluzje to doskonałe rozwiązanie, dla osób lubiących komfortowe warunki zamieszkania. Sprawdzą się szczególnie podczas bardzo słonecznych dni, blokując przepuszczanie promieni słońca, nie nagrzewając w ten sposób za bardzo pokoju. Montaż żaluzji nie należy do trudnych. Warto również wspomnieć o ich dużej gamie kolorów, dopasowując w ten sposób żaluzje do aranżacji wnętrza.

Chcąc cieszyć się długim użytkowaniem żaluzji okien dachowych, warto o nie dbać. Wystarczy regularnie usuwać z nich kurz oraz zabrudzenia, za pomocą ściereczki. Raz na jakiś czas zaleca się także smarowanie mechanizmu, aby móc utrzymać płynność ruchu żaluzji.