Czym jest przesyłka dłużycowa? Jakie firmy oferują takie nadania? Odpowiadamy

Masz do wysłania przedmiot o nietypowych wymiarach? Rozwiązaniem może być przesyłka gabarytowa, ale nie każdy wie, że to niejedyne dostępne rozwiązanie. Coraz więcej firm kurierskich oferuje bowiem spedycję przesyłek dłużycowych. Co to takiego?

Wysyłka wyjątkowo długiego przedmiotu kojarzy nam się z problemem i żmudnym poszukiwaniem optymalnej, a jednocześnie przystępnej cenowo formy transportu. Przy nietypowych wymiarach najczęściej pierwsze, co przychodzi do głowy, to paczka gabarytowa. Jednak zanim ją wybierzesz, sprawdź, czy przesyłka dłużycowa nie będzie jednak lepszą opcją!

Kurierskie przesyłki dłużycowe – jak działają?

Co to znaczy „przedmiot bardzo długi”? Większość firm kurierskich oferujących takie usługi, określa przesyłki dłużycowe jako dedykowane dla towarów, których długość wynosi 200 cm i więcej. Przesyłka gabarytowa lub niestandardowa to popularne rozwiązanie w przypadku wszelkiego rodzaju nietypowych wymiarów lub kształtów paczek.

Jeśli jednak przedmiot, który planujesz wysłać, charakteryzuje się niespotykaną długością, to wybór właśnie przesyłki dłużycowej może być dla Ciebie o wiele korzystniejszy – także pod kątem finansowym! Najczęściej przewożonymi tym typem transportu przedmiotami są deski, przypodłogowe listwy, drążki, rury czy profile stalowe.

Transport dłużycowy – na co zwrócić uwagę?

Wiesz już, że Twój przedmiot idealnie pasuje do wysłania go właśnie transportem dłużycowym? Kolejny krok to weryfikacja, który przewoźnik oferuje tego typu usługi. Jak już wspomnieliśmy, wiele firm nie posiada w ofercie przesyłki dłużycowej, a zamiast niej proponują – często mniej korzystne dla klienta – przesyłki niestandardowe.

Wśród firm kurierskich, które mają w ofercie transport dłużycowy, są m.in. DHL, DPT, Pallex, UPS czy też Ambro Express. Trzeba jednak pamiętać, że oferta każdej z firm kurierskich nieco się od siebie różni. Maksymalna długość przesyłki dłużycowej wynosi od 250 cm do nawet 6 metrów. Różna jest także maksymalna waga – od 30 kg do nawet 50 kg. Oferty wszystkich kluczowych firm kurierskich posiadających takie usługi znajdziesz na Shipcenter.

Cennik przesyłek dłużycowych

Na cenę wpływ ma przede wszystkim długość wysyłanego przedmiotu, jego waga, a także to, czy chcemy wysłać paczkę ekspresowo, czy też możemy pozwolić sobie na przesłanie w standardowym terminie.

Istotnym czynnikiem wpływającym na kwotę, jaką będziemy musieli zapłacić, jest też możliwość przewozu naszej paczki wraz z innymi przesyłkami. Jeśli przedmiot, który planujemy wysłać, ma maksymalną wysokość równą 125 cm, to oznacza, że będzie można go potraktować jako przesyłkę piętrowalną. Zostanie zabrany wraz z innymi paczkami, dzięki czemu koszt będzie niższy.

Przedmioty wyższe i o długości zbliżonej do maksymalnej określonej przez daną firmę kurierską wymagają specjalistycznej obsługi – samochodu przygotowanego na zmieszczenie paczki oraz często dodatkowych kurierów do pomocy.

Takie paczki to tzw. przesyłki niepiętrowane, na których inne paczki nie mogą być układane. Ten typ wysyłki stosowany jest również w przypadku paczek o delikatnej zawartości, która mogłaby zostać zniszczona, gdyby kurier ułożył na niej inne przesyłki.

Na cenę wpływać mogą też koszty dodatkowe, których wybór zależy już od Ciebie. Może być to np. wykupienie dodatkowego ubezpieczenia transportowanej paczki.