Ekspedientka z Sompolna ukarana za sprzedaż alkoholu nieletnim
W jednym ze sklepów w gminie Wierzbinek doszło do naruszenia przepisów dotyczących sprzedaży alkoholu nieletnim. Szybka reakcja policjantów pozwoliła na zatrzymanie ekspedientki, która przyznała się do winy i dobrowolnie poddała się karze grzywny. Zdarzenie to przypomina o surowych konsekwencjach wynikających z łamania prawa w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych osobom niepełnoletnim.

Spożywanie alkoholu przez nieletnich przed sklepem – zgłoszenie obywatelskie

Policjanci z Komisariatu Policji w Sompolnie otrzymali telefoniczne zgłoszenie od mieszkańca, który zauważył, że przed jednym ze sklepów w gminie Wierzbinek nieletni spożywają alkohol. Na miejscu funkcjonariusze potwierdzili, że trzech nastolatków – w wieku 14, 15 i 17 lat – konsumuje napoje alkoholowe. Po przeprowadzeniu badania alkomatem okazało się, że najmłodszy miał 0,23 promila, 15-latek 0,57 promila, a najstarszy 0,21 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Sprzedaż alkoholu nieletnim – odpowiedzialność sprzedawcy

Ekspedientka, która sprzedała alkohol, nie zapytała o wiek kupującego. Jak się okazało, to właśnie 17-latek zakupił alkohol i przekazał go swoim młodszym kolegom. Sprzedawczyni przyznała się do winy i dobrowolnie poddała się karze grzywny, zgodnie z art. 43 ust. 1 w zw. z art. 15 ust. 1 pkt 2 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Dodatkowo, młodzież biorąca udział w zdarzeniu będzie musiała stanąć przed sądem rodzinnym i nieletnich.

Konsekwencje złamania przepisów dotyczących sprzedaży alkoholu

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości przewiduje surowe konsekwencje za sprzedaż alkoholu osobom nieletnim. W przypadku złamania tego zakazu, sprzedawca może być ukarany zarówno sankcją administracyjną, polegającą na cofnięciu zezwolenia na sprzedaż alkoholu, jak i sankcją karną, która obejmuje grzywnę za popełnienie przestępstwa. Ponadto, kierownik zakładu handlowego, który nie dopilnował swoich obowiązków, może również zostać ukarany.

Apel do sprzedawców i rodziców

Policjanci apelują do sprzedawców, aby zawsze upewniali się, że sprzedają alkohol wyłącznie osobom pełnoletnim. W razie wątpliwości co do wieku nabywcy, mają prawo żądać okazania dokumentu stwierdzającego wiek. Rodzice natomiast powinni zwracać większą uwagę na swoje dzieci, rozmawiać z nimi i kontrolować ich działania, aby zapobiegać przypadkom spożywania alkoholu przez nieletnich.

Przepisy prawa – kluczowe informacje

Polskie prawo jednoznacznie zabrania sprzedaży alkoholu osobom poniżej 18. roku życia oraz osobom, których zachowanie wskazuje, że są nietrzeźwe. Przepisy Ustawy o wychowaniu w trzeźwości oraz przeciwdziałaniu alkoholizmowi są klarowne: „Zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości oraz osobom do lat 18” (art. 15). Każdy, kto narusza te przepisy, podlega karze grzywny (art. 43).


Według informacji z: Policja Konin