Rowery, autobusy miejskie, ruch pieszy – jak z tych elementów stworzyć sprawnie działający system, dzięki któremu dotrzemy bezpiecznie w każde miejsce w mieście? Szukamy odpowiedzi na to pytanie, przystępując do pracy nad planem zrównoważonej mobilności. Korzystamy przy tym ze wsparcia specjalistów unijnej inicjatywy Jaspers i Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, które włączyło nas w swój pilotażowy program. Dodajmy, że jesteśmy jednym z 5 polskich miast, które dostały taką szansę. Starało się o nią 37 samorządów.

W opracowaniu Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej chodzi o to, by miasto wiedziało, gdzie powinno skupić się na rozwijaniu ruchu samochodowego, a gdzie rowerowego czy komunikacji miejskiej. Przy tym wszystkim musi brać pod uwagę  przede wszystkim potrzeby mieszkańców, a nie tylko organizację infrastruktury transportowej. Taka strategia łączy różne gałęzie transportu, ale kładzie nacisk na ochronę środowiska i zdrowie mieszkańców.


Dwuletni projekt, w którym bierzemy udział został zainaugurowany w kwietniu podczas konferencji w Warszawie. Kolejny krok to spotkanie z ekspertami w Koninie. Odbyło się ono w miniony wtorek, 9 lipca, w urzędzie. Obok prezydenta Piotra Korytkowskiego i jego zastępcy Pawła Adamowa uczestniczyli w nim: Małgorzata Kubiszewska – z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Artur Rudnicki, Paul Riley i Privat Juillard z Inicjatywy Jaspers.  Głównymi tematami ponad trzygodzinnej dyskusji było omówienie m.in. etapów powstawania planu i udziału mieszkańców w tym procesie.
 

Dodajmy, że  pilotażowy program organizowany jest pod kątem kolejnej perspektywy finansowej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury, Komisją Europejską, Inicjatywą Jaspers oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Do bezpośredniej współpracy z Jaspers zostało wybrane 5 samorządów: Konin, Rawicz, Białostocki Obszar Funkcjonalny, Obszar Funkcjonalny Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Subregion Centralny Województwa Śląskiego.