Pod takim hasłem w dniu 06 sierpnia 2019r. Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej "Młodzi Aktywni" pod przewodnictwem Pani Urszuli Macieszek, zorganizowało akcję edukacyjną z cyklu Bezpiecznie, zdrowo i sportowo dla około trzystu dzieci z konińskich szkół podstawowych podczas półkolonii letnich, które odbyło się na Przystani Gosławice w Koninie. W akcję włączyli się oprócz funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Koninie także,  funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Koninie, funkcjonariusze Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Koninie, przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Koninie oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Koninie, a także pracownicy z Państwowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Koninie. Przygotowanych zostało jedenaście stanowisk warsztatowych, związanych tematycznie z działaniami poszczególnych jednostek oraz instytucji, które włączyły się do akcji.

Uczniowie zostali podzieleni na grupy w różnym przedziale wiekowym. Pogoda cudownie dopisała, dlatego nie przeszkodziło to w tym, że cała impreza odbyła się "pod gołym niebem" na terenie ośrodka. Uczestnicząc w warsztatach i pogadankach oprócz świetnej zabawy i zdobywania atrakcjnych nagród, dzieci poznały wiele pouczających zagadnień, dzięki czemu wakacyjna zabawa będzie bezpieczna, a niektóre tematy przydatne w codziennym życiu.
Akcję edukacyjną rozpoczął pokaz strażaków, którzy w pontonie ratunkowym wyławiali osobę topiącą się w jeziorze. Dzieci zobaczyły, jak odbywa się taka akcja od momentu otrzymania zgłoszenia, krok po kroku, aż do jej zakończenia. W namiocie SANEPID-u, uczniowie usłyszeli jak postępować w przypadku ugryzienia przez kleszcza, w jaki sposób bezpiecznie go wyciągnąć z miejsca ugryzienia i jakie związane są z tym zagrożenia, a także jak chronić się przed ich atakiem. Stanowisko na płycie boiska zajmowali funkcjonariusze Policji oraz przedstawiciele WORD-u, gdzie oprócz zabawy oraz poważnych tematów o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, dzieci dostawały drobne upominki. Kolejne miejsca oferowały atrakcyjne zabawy edukacyjne i ruchowe, punkt udzielania pierwszej pomocy, ćwiczenia na fantomie, a także przeróżne zabawy zręcznościowe i tory przeszkód. Zainteresowanie dzieci wzbudzały oczywiście loterie z nagrodami, "Kula pirata", czy "Kaptan Hak", szaleństwa na "dmuchańcach", zabawy na plaży, czy kąpiele w wodzie pod okiem czujnych ratowników.
Nasi reprezentanci ze Straży Miejskiej w Koninie, którymi byli: st. insp. Katarzyna Maciejewska oraz st. insp. Bolesław Pecyna przygotowali warsztaty i pogadanki dotyczące ekologi, a zwłaszca segregacji odpadów oraz jaki to ma wpływ na nasze środowisko i jakie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt, a także warsztaty z klatką do łapania drobnych zwierząt i chwytakiem zwłaszcza do wyłapywania błąkających się czworonogów. Pogadanka na temat segregacji śmieci oparta została na konkretnych przykładach i miała uświadomić dzieciom, jaki jest sens sortowania śmieci i poznania tych, które stanowią zagrożenia dla naszego otoczenia, zdrowia i życia. Co to jest recykling i co dalej dzieje się ze śmieciami, które umieszczone w różnych pojemnikach, zabierane są przez "śmieciarkę". Co to jest wysypisko odpadów komunalnych, a czym jest spalarnia śmieci i czy jest przyjazna dla środowiska oraz wiele innych podobnych zagadnień.
Zainteresowanie i zaciekawienie wśród dzieci wzbudzała klatka do wyłapywania małych zwierząt oraz chwytak pomocny podczas łapania psów, celem bezpiecznego przetransportowania ich do schroniska dla zwierząt. W tym miejscu uczestnicy mogli się też dowiedzieć, co należy robić, kogo powiadomić i jak zachować się w przypadku zauważenia błąkającego się lub poranionego czworonoga, a także co należy zrobić, jeśli napotakamy na naszej drodze dzikie zwierzę, a zwłaszcza wyglądające na chore, bądź zranione.
Na zakończenie całej akcji wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na smaczną kiełbaskę z grila. Wakacyjny festyn edukacyjny był udany i na pewno bezpieczny, zdrowy i sportowy. Dzieci były uśmiechnięte i wyglądały na zadowolone, a dzięki biorącym udział służbom i instytucjom, które na co dzień zajmują się różnymi zagrożeniami, porządkiem i bezpieczeństwem, uczniowie na pewno zapamiętają, że wakacje to czas na odpoczynek i rekreację, ale przede wszystkim na rozsądek i bezpieczną zabawę, niezależnie gdzie się znajdujemy, czy bawimy się na podwórku przed "naszym" blokiem, czy idziemy na lody, na spacer do parku, czy wyjeżdżamy na kolonie, obozy i wycieczki z rodzicami, dziadkami lub zwyczajnie zostajemy w miejscu zamieszkania.

Foto MOSiR Konin

 

images/06.08.2019/640_IMG_1206.jpgimages/06.08.2019/640_IMG_1208.jpgimages/06.08.2019/640_IMG_1211.jpg