Wiemy, że większość osób stosuje się do zasad Kwarantanny, ale zdarzają się również ludzie mniej odpowiedzialni. Na przekór przepisom i zaleceniom, opuszczają wskazane przez nich miejsce do odbycia kwarantanny. Co im za to grozi?

W Województwie Wielkopolskim zostały już odnotowane przypadki nie stosowania się do kwarantanny (  https://epoznan.pl/news-news-103974-kobieta_objeta_kwarantanna_zglosila_sie_na_komisariat_na_jezycach_uciekla_z_wyznaczonego_miejsca_w_slubicach_bo_jest_wegetarianka_a_dali_jej_kielbase?fbclid=IwAR2E42QmtcKZd4Y1eUrHpIYluoPjZ7Mb2wMnt9qv2PQ928p725mafV8ivWc ). To jest tylko jeden z przykładów, jakim nieodpowiedzialnym człowiekiem można być.  
Dochodzą do nas już sygnały, że osoby poddane kwarantannie udają się do sklepów, wychodzą na palce zabaw gdzie przebywają inne osoby ze swoimi najmniejszymi pociechami. Każdej z tych osób wydaje się, że  problem koronawirusa ich nie dotyczy, ponieważ czują się dobrze, nie maja żadnych objawów. Nie pamiętają już informacji przekazywanej w mediach, że wirus nie musi się u niektórych osób objawiać choć mimo to mogą zarażać nim innych.

Policja prowadzi już postepowania z art. 166 KW wobec osób podejrzanych o chorobę, które nie przestrzegały odpowiednich nakazów i zakazów związanych z izolacją. W takim przypadku sprawca tego wykroczenia może zostać ukarany grzywną w wysokości do 500 zł. Niezależnie od tej sytuacji mundurowi przekazują informacje o nieprzestrzeganiu zasad kwarantanny do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który jest władny w prowadzonym postepowaniu nałożyć na winnych grzywnę w wysokości 5000 zł. Dodatkowo policjanci przesyłają zgromadzone materiały do prokuratury, aby oceniła czy nie doszło do popełnienia przestępstwa z art. 161 KK, mówiącego o narażeniu innej osoby na zarażenie, za co grozi kara do roku więzienia.

Policjanci, którzy dokonują kontroli w miejscach odbywania się kwarantanny, za każdym razem pytają osoby tam przebywających, czy nie potrzebują jakiejkolwiek pomocy. Uzyskane w ten sposób informacje są przekazywane służba miejskim, które organizują pomoc.

Pamiętajmy więc, że nasze nieroztropne i niedojrzałe działania mogą doprowadzić do narażenia innych osób na utratę zdrowia a nawet życia. Bądźmy więc przykładem dla naszych dzieci oraz innych osób i pokażmy, że jesteśmy odpowiedzialni, a także świadomi walki jaką przyszło nam stoczyć z wirusem. Nie bądźmy obojętni, zostańmy w domu, nie narażajmy siebie oraz innych.