Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Konin

Wspólne czytanie fragmentów „Balladyny” Juliusza Słowackiego z udziałem samorządowców oraz wybitnego aktora Wiktora Zborowskiego odbyło się w piątek (4 września) w Miejskiej Bibliotece Publicznej, w ramach tegorocznej edycji „Narodowego czytania”.

W tym roku „Narodowe czytanie” poświęcone było twórczości Juliusza Słowackiego, a konkretnie wiekopomnemu dziełu „Balladyna”. W konińskiej jego odsłonie jako pierwszy fragmenty dramatu odczytał zastępca prezydenta Konina Witold Nowak. Po nim dalsze części dzieła czytali: dr Marek Waszkowiak - rektor WSKM, radny Konina Bartosz Małaczek, Stanisław Bielik - starosta koniński oraz Zenona Sroczyńska - kierownik wydziału kultury Urzędu Miejskiego w Koninie. Ostatni fragment „Balladyny” zaprezentował znakomity aktor Wiktor Zborowski - gość specjalny konińskiego czytania.

Z monodramem wystąpiła Szantal Strzelińska, tuż po egzaminie do jednej ze szkół aktorskich, zbierając zasłużone brawa.

Po krótkiej przerwie rozpoczęło się - bardzo interesujące - spotkanie autorskie z Wiktorem Zborowskim, które poprowadził Mateusz Krzesiński. Aktor barwnie opowiadał o swoim zawodzie, czytaniu książek, rodzinie, uprawianiu sportu. Odniósł się też w bardzo mądrych słowach do naszej współczesności.

Gospodarzem spotkania był Damian Kruczkowski, dyrektor konińskiej książnicy, a jego uczestnicy otrzymali na zakończenie po egzemplarzu „Balladyny” ze specjalnym datownikiem.

Wypada także nadmienić, że piątkowe spotkanie w MBP było nieoficjalną inauguracją nowego, zrealizowanego już w sporej części w ramach wniosku KBO, cyklu spotkań w tej placówce.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa dzieł Juliusza Słowackiego ze zbiorów MBP.