Franczyza – zalety dla franczyzobiorcy

Franczyza (franchising) jest wyjściem dla osób, jakie pragną rozwijać własny biznes, lecz nie mają na niego pomysłu. Działalność na licencji franczyzowej to jedno spośród pewniejszych rozwiązań oraz jedna spośród najciekawszych dróg do odpowiednich zysków. Franczyza nie polega jedynie na sprzedaży prawa do użytkowania logo sieci czy znaku towarowego, to kompletny sposób zarządzania interesu. Powiedzenie „system” to klucz do poznania reguł interesu wspartego na franczyzie.

Biorca licencji może ponieważ liczyć ze strony dawcy licencji na układową oraz ciągłą opiekę – na szkolenia dla siebie oraz obsługi, na akcje rabatowe wspomagające sprzedaż lub na know-how dla określonej dziedziny np. informację o właściwości rozliczeń oraz rachunkowości. Za ową pomoc franczyzobiorca przekazuje franczyzodawcy tzw. opłatę wstępną za udostępnienie licencji oraz następnie - poprzez cały okres trwania kontraktu - wpłaca na rzecz dawcy określony odsetek własnych obrotów.

Na czym polega franczyza?

Franczyza to rodzaj wykonywania działalności finansowej. Jest w niej relacja między franczyzodawcą natomiast franczyzobiorcą. Ich współpracę charakteryzuje formalna umowa. Franczyza to prowadzenie swego interesu pod szyldem innej firmy. Jest to dobra alternatywa dla podmiotów zaczynających działalność- oferta pracy pod skrzydłami niezwykle doświadczonego partnera biznesowego. Niewątpliwie nie jest to działalność charytatywna, franczyzodawca także liczy na zarobki. Franczyza posiada własne blaski oraz cienie, zarówno dla dużej firmy, jak również francyzobiorcy. Więcej o rodzajach franczyzy i jej funkcjonowaniu znajdziemy na portalu Franczyza w Polsce.

Ewentualne wydatki?

Na start osoba zainteresowana rozpoczęciem współpracy ma przymus (choć nie zawsze) do zapłacenia opłaty początkowej, na bazie jakiej franczyzodawca przedstawia mu własny pomysł na działalność i daje wszelkie produkty oraz plany funkcjonowania, z równoczesnym określeniem istotnych danych w celu realizacji określonych oraz napisanych zasad ( np. wskazanie partnerów, z jakimi franczyzobiorca podpisał umowy na atrakcyjnych warunkach, jakich inwestor w trybie osobistych rozmów nie byłby w stanie zawrzeć).

Franczyza – zalety dla franczyzobiorcy

Istotną zaletą dla franczyzobiorcy jest większe uczucie zabezpieczenia, jakie pochodzi z tego, iż kupimy gotowy, przetestowany pomysł. Mamy ponieważ do czynienia ze znaną firmą, jaka na kontrahentów funkcjonuje dobrze. Poza tymże korzysta się na wyniku skali. Przy handlu konkretnymi produktami, poszczególni franczyzobiorcy korzystają na tymże, iż produkty wychodzą ze wspólnego składu, do jakiego kupuje się artykuły w dużych ilościach. Również franczyzobiorca korzysta również z reklam pełnej firmy. Franczyzodawca obok firmy pozwoli również korzystać z informacji na temat komponowania oraz prowadzenia tego danego interesu.

Franczyza - obowiązki

Na franczyzobiorcy ciąży mnóstwo obowiązków. Jest przymuszony do robienia opłat za franczyzę i dawania franczyzodawcy np. zestawień pieniężnych. Franczyzodawca potrzebuje również danego asortymentu, lub wyglądu placówki. Franczyzobiorca musi również uczestniczyć w reklamach, jakie ogłosi posiadacz firmy. Franczyzobiorca jest także niejednokrotnie przymuszony do tajemniczy dotyczącej tak nazywanego know-how.