Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Konin

Kuchnia węglowa - czy na pewno to już przeszłość?

Prawdziwa rewolucja techniczna, jaka dokonała się w polskich domach od lat 50. sprawiła, że obecnie mało gdzie możemy spotkać domy, w których możemy spotkać takie sprzęty jak kuchnia węglowa. Właściwie, po co dziś w ogóle komuś coś takiego? Postaramy się odpowiedzieć sobie na to pytanie w poniższym artykule?

Czy na pewno to już przeszłość?

Przede wszystkim, musimy pamiętać, że pomimo rozwoju gospodarczego naszego kraju, jeszcze nie wszystkie domy zostały zgazyfikowane i zelektryfikowane. Tego typu sytuacja zdarzają się najczęściej na biednych obszarach wiejskich i w małych, prowincjonalnych miasteczkach. Nie brak jednak obszarów zastojowych również w wielkich miastach, takich jak Łódź, Gdańsk czy Katowice. Wbrew pozorom, ludzi, którym kuchnia węglowa przydaje się na co dzień, jest jeszcze naprawdę wiele.

Ciekawy sposób na aranżacje wnętrza w stylu retro

Kuchnia węglowa idealnie wpisuje się również w nurt wystroju mieszkań w stylu retro. We wnętrzach tego typu, wspomniane sprzęty pełnią raczej prawie zawsze funkcje dekoracyjne, czasami funkcjonują jako okazjonalnie wykorzystywane urządzenia grzewcze. Dzięki temu możemy je spotkać również w niektórych salach restauracyjnych, których wystrój jest utrzymany w tradycyjnych konwencjach. Ponadto, kuchnie węglowe, które nie posiadają podłączenia do przewodu kominowego, mogą pełnić rolę ozdobnych blatów czy szafek. Wszystko zależy od pomysłowości osoby dekorującej dane wnętrze.

Gdy chcemy odciąć się od cywilizacji...

Coraz więcej osób marzy o posiadaniu swojej własnej samotni - drewnianego domku w lesie, gdzie może odciąć się od miejskiego zgiełku. Częstokroć takie miejsca odosobnienia nie mają dostępu do prądu czy gazu - może to być wynik zamysłu właściciela budynku lub efekt ograniczeń technicznych. Jeśli jesteśmy posiadaczami takiej samotni, możemy wstawić do niej właśnie kuchnie węglową. Dzięki niej w domku zawsze będzie ciepło, a w dodatku będziemy mogli przygotować w nim sobie gorący posiłek. Dzięki temu nasz wypoczynek z dala o cywilizacji będzie miał sens!

Więcej: W sklepie internetowym Szalony Max znajdziesz między innymi piec z płaszczem wodnym, kozy i wiele więcej. Zobacz asortyment.

Problem, choć jednocześnie atut...

Pamiętajmy również o tym, że kuchnie węglowe, znajdujące się w starych domach, bardzo często są małymi dziełami sztuki. Wiedzą o tym przede wszystkim mieszkańcy poniemieckich kamienic, w których tego typu sprzęty wyłożone zdobionymi kaflami znajdują się w niejednej kuchni. Takie wyroby przedstawiają wartość zabytkową, dlatego ich przeniesienie lub usunięcie niejednokrotnie musi być konsultowane z konserwatorem zabytków. Jeśli jednak sprzedajemy mieszkanie z takim wyposażeniem, możemy uzyskać za nie więcej pieniędzy, ponieważ obecnie na rynku nieruchomości panuje duży trend na kupowanie lokali posiadających sprzęty z dziedzictwem historycznym.

Lamus? Niekoniecznie...

Przedstawione argumenty pokazują, że kuchnia węglowa, mimo swojej pozornej archaiczności, znajduje jeszcze wiele zastosowań. Świetnie sprawdza się zarówno w codziennej eksploatacji, jak i przy okazjonalny wykorzystaniu. Wpadnie w oko również "miłośnikom staroci", w których rękach może otrzymać drugie życie.