Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Konin

W piątkowy wieczór (8 października) w Galerii Sztuki „Wieża Ciśnień” odbył się wernisaż prac Ali Majewskiej, profesor UMK w Toruniu, pt. „Prace domowe”.

To wystawa, która w odbiorze i przesłaniu do najłatwiejszych na pewno nie należy, ale za to niesie ze sobą olbrzymi ładunek refleksji. Bo daje czas, byśmy pomyśleli nad zwykłymi rzeczami należącymi w domu zazwyczaj do tzw. kobiecej sfery. Chociaż niekoniecznie…

Stół przykryty śnieżnobiałym obrusem, a na nim precyzyjnie poukładane fragmenty zastawy, inne elementy kuchennego wyposażenia znanego dobrze z codziennego użytkowania tworzą niepowtarzalne rzeźby.

Wystawa czynna jest do 29 października.

(MJ)

O artystce - źródło CKiS Konin: 

Ala Majewska – rzeźbiarka i nauczycielka akademicka. Studia i kariera zawodowa związana z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tytuł profesora sztuki otrzymała w 2020 r. Twórczość w zakresie medalierstwa oraz obiektu rzeźbiarskiego. W swojej sztuce odnosi się do zagadnienia fenomenu pamięci i związanego z nim procesu wspomnienia. Szczególnie interesuje ją perspektywa indywidualnego doświadczenia rozpoznanego w kontekście współczesności i kultury.

Autorka 11 wystaw indywidualnych i ponad 120 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach i przeglądach artystycznych, wielokrotna stypendystka w zakresie sztuki. Prace w licznych kolekcjach prywatnych i muzealnych: m.in. w Medialia Gallery /New York, USA/, Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu, w Muzeach Okręgowych w Toruniu i Bydgoszczy oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Członkini Międzynarodowej Federacji Sztuki Medalierskiej FIDEM, Stowarzyszenia Artystycznego Otwarte oraz Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej.

Mieszka i pracuje w Toruniu.