Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Konin

W sali widowiskowej Konińskiego Domu Kultury zamontowane zostało nowe nagłośnienie z systemem Dolby 7.1. Na ten cel Koniński Dom Kultury otrzymał dofinansowanie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
 

                                                                                  

W sumie koszt tej inwestycji to ponad 75 tys. zł. Dofinansowanie od Ministra to kwota 56 tys. zł. Pozostałe środki pochodzą z budżetu Miasta Konina. Dzięki tej inwestycji z pewnością poprawi się jakość dźwięku podczas wydarzeń kulturalnych i kinowych organizowanych w KDK, w tym działań edukacyjno-animacyjnych.

- Dla osób bardziej zainteresowanych technicznymi aspektami tej inwestycji mogę powiedzieć, że nagłośnienie, które zamontowaliśmy w sali widowiskowej KDK oparte jest na najnowszej generacji  głośnikach firmy JBL, plus końcówki mocy firmy Crown z dedykowanymi presetami. Do tej pory dysponowaliśmy dźwiękiem Dolby 5.1. teraz podnieśliśmy jakość do Dolby 7.1. – mówi Ryszard Wojdak, kierownik działu technicznego w Konińskim Domu Kultury.

Z sali widowiskowej KDK korzysta co roku około 100 tysięcy osób. Działa tutaj Kino Centrum, a nowe nagłośnienie znakomicie wpłynie na jakość odbioru oglądanych filmów. Bardzo ważną działalnością jest dla nas edukacja dzieci i młodzieży, często połączona właśnie z projekcjami kinowymi. W Akademii Filmowej ,,Otwórz oczy!” prowadzonej przez Katarzynę Kubacką-Seweryn uczestniczy co roku ponad 10 tysięcy uczniów, prowadzimy również projekty filmowe dla dzieci jak ,,Moje pierwsze wyjście do kina” czy ,,Dzieciaki w Centrum”. Włączamy się w festiwale filmowe jak Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja, gdzie prezentujemy filmy zrealizowane przez osoby niepełnosprawne oraz filmy poświęcone życiu i twórczości osób niepełnosprawnych, a także Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transatlantyk czy Festiwal Filmów Optymistycznych Happy End. Naszą filmową wizytówką jest Przegląd Polskich Filmów Fabularnych Debiuty – w tym roku jubileuszowy – trzydziesty. W KDK działa również Amatorski Klub Filmowy Muza, który jest najstarszą formą amatorskiego ruchu artystycznego w Koninie. Na ekranie Kina Centrum młodzi filmowcy mają okazję prezentować swoje filmy. Warto dodać, że filmografia Muzy liczy ponad 70 tytułów dokumentalnych, fabularnych i animowanych, za które filmowcy z Konina otrzymali wiele nagród na regionalnych i ogólnopolskich festiwalach.

Kino Centrum należy do elitarnej sieci kin Europa Cinemas. Naszą misją jest edukacja filmowa dzieci i młodzieży oraz przybliżenie młodym widzom osiągnięć kina europejskiego. Na ekranie kina widzowie mogli też oglądać transmisje spektakli z Teatru Narodowego w Londynie oraz z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Trzeba dodać, że Koniński Dom Kultury jest organizatorem wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych: spektakli, salonów poezji, koncertów, przeglądów filmowych i oczywiście Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca – wizytówki Konina i największego tego typu festiwalu w Europie. W zajęciach artystycznych w KDK uczestniczą utalentowani młodzi tancerze, filmowcy w AKF Muza i plastycy w Atelier KreDKa. Oprócz zespołów tanecznych dzieci i młodzieży: CODA, CORTE, FUKS, Body and Soul, w KDK spotykają się artyści z Zespołu Pieśni i Tańca Konin, Konińskiego Kameralnego Zespołu Smyczkowego Ad Libitum, zespołu muzycznego Agharta oraz Zespołu Wokalnego Seniorów Fantazja.

Nowe nagłośnienie to nowa jakość odbioru wydarzeń kulturalnych w KDK. Serdecznie zapraszamy do Konińskiego Domu Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.