Wybierasz się na żagle? Zaopatrz się w odpowiednią odzież żeglarską

Zima jeszcze nie odpuszcza, ale już teraz warto pomyśleć o letnich wakacjach. Można je spędzić na wiele sposobów, na przykład na żaglówce. Taka aktywność jest bardzo modną i zdrową formą wypoczynku. Żeglarstwo rozwija wiele umiejętności, przynosi radość, satysfakcję i może stać się pasją na długie lata.

Żeglowanie – gwarancja udanych wakacji

Lato jest taką porą roku, na którą wielu z nas czeka z utęsknieniem. Słońce dodaje energii i chęci do życia, a także możliwość spędzania więcej czasu na świeżym powietrzu. Oczywiście, można wykorzystać ten czas leżąc na plaży, spacerując lub zwiedzając. Można także połączyć wypoczynek z rozrywką i ruchem fizycznym, wybierając się na żagle.

Słońce, woda, bliskość przyrody i piękne widoki to coś, co pozostawi niezatarte wspomnienia. Żeglarstwo odpręża i wycisza, uczy planowania, spostrzegawczości, a także rozwija sprawność manualną i poprawia koncentrację. Ponadto żagle integrują ludzi, pozwalają na spędzenie w gronie najbliższych.

Jak przygotować się na żagle

Oczywiście należy mieć ze sobą wodę, prowiant i dobry aparat fotograficzny, bo pięknych widoków nie zabraknie. Najważniejszym elementem ekwipunku jest kapok, czyli kamizelka ratunkowa. Według prawnych wymogów każda osoba nieumiejąca pływać powinna mieć kapok na sobie. Pozostałe osoby nie muszą go zakładać, ale konieczne jest, aby na pokładzie znajdowało się tyle kapoków, ilu jest uczestników wyprawy. Równie ważna jest odpowiednia odzież żeglarska. Wybierając taką odzież, należy przygotować się na zmienność pogody i pamiętać, że na wodzie zawsze jest chłodniej. Rodzaj odzieży zależny jest od pory roku i dnia, a także od długości rejsu.

Odpowiednia odzież, czyli jaka?

Ważne jest, aby ubranie było nieprzemakalne i chroniące przed wiatrem. Powinno też być przyjemne dla ciała, wygodne i niekrępujące ruchów. Najważniejszym elementem odzieży żeglarskiej jest sztormiak, czyli specjalna kurtka przeznaczona dla żeglarzy. Sztormiak przeważnie wykonany jest z gumy, co chroni przed wodą, ale nie przepuszcza powietrza, przez co skóra „nie oddycha”.

Ponadto jest to materiał sztywny i niewygodny, znacznie ograniczający ruchy. Dobrym rozwiązaniem są membrany oddychające, które nie przepuszczają wody, a jednocześnie pomagają ją odparować na zewnątrz. Sztormiaki można podzielić ze względu na ich przeznaczenie – morze, jezioro, krótkie lub długie dystanse.

Bezpieczeństwo i wygoda na pokładzie

Świetnym pomysłem, zwłaszcza podczas żeglowania wieczorem jest odzież żeglarska z elementami odblaskowymi. Fluorescencyjny kaptur lub rękawy sztormiaka znacznie poprawiają widoczność noszącej go osoby, a więc zwiększają bezpieczeństwo na wodzie. Rękawy i nogawki ubrania powinny mieć podwójne mankiety oraz wygodne, najlepiej dwustronne suwaki.

Dodatkowym plusem są wzmocnienia na kolanach i łokciach, czyli miejscach narażonych na przetarcie. Równie ważnymi elementami odzieży żeglarskiej są nieprzemakalne spodnie oraz kalosze. W każdych warunkach sprawdzi się ubranie na cebulkę – więcej koszulek z bawełny, zamiast grubej bluzy. Oczywiście ubranie powinno być dostosowane do panującej aury, jednak trzeba mieć na względzie gwałtowne zmiany pogody.