Urząd Miejski w Koninie: 50-lecie Państwowej Szkoły Muzycznej
Pół wieku melodii i pasji – Konin świętuje jubileusz wyjątkowej instytucji! W samym sercu miasta, uczniowie, nauczyciele i melomani zgromadzili się, aby wspólnie uczcić 50 lat kształtowania muzycznych talentów w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Ignacego J. Paderewskiego.
  • W niedzielę w konińskiej farze odbyła się uroczysta msza z okazji jubileuszu szkoły.
  • Wielopokoleniowa społeczność szkolna modliła się za wszystkich związanych ze szkołą.
  • Uroczystość wzbogaciły występy zespołów muzycznych pod dyrekcją absolwentów szkoły.
  • Zastępca prezydenta Konina, Witold Nowak, był obecny podczas nabożeństwa.
  • Kulminacyjne obchody 50-lecia szkoły planowane są na kwiecień.

W minioną niedzielę, zabytkowe mury konińskiej fary wypełniły się dźwiękami i podniosłą atmosferą. Był to dzień, gdzie tradycja spotkała się z przyszłością, a uczeń z mistrzem. Wszystko to za sprawą jubileuszowej mszy św. celebrowanej na cześć 50 lat pracy i wkładu edukacyjnego Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie. Tego dnia, muzyka łączyła pokolenia, a wspólne modlitwy i melodie były wyrazem wdzięczności dla ludzi, którzy od lat tworzą tę wyjątkową placówkę.

Eucharystia była nie tylko momentem refleksji, ale również wyjątkowym koncertem. Chóry dziecięcy, młodzieżowy oraz zespół „Misericordia” wraz z Konińskim Kameralnym Zespołem Smyczkowym Ad Libitum, pod batutą wybitnych absolwentów szkoły, Krzysztofa Lityńskiego i Mirosława Grzanki, zapewnili oprawę, która na długo zostanie w pamięci uczestników.

Podczas mszy nie zabrakło słów uznania i podziękowań, które wyraził ks. dr prał. Tomasz Michalski, proboszcz parafii św. Bartłomieja, zwracając uwagę na znaczenie muzyki i edukacji muzycznej w życiu społeczności lokalnej. Dość powiedzieć, że stanowiły ją trzy chóry – mówił z uznaniem o muzycznej oprawie wydarzenia.

Wspomnienie osób, które przyczyniły się do rozwoju szkoły, było ważnym elementem uroczystości. Modlitwy wznosiły się za dyrektorów, nauczycieli, pracowników, uczniów, ich rodziców oraz wszystkich dobrodziejów szkoły. Swoją obecnością zaszczytny charakter wydarzenia podkreślił również Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina.

Chociaż tego dnia emocje i wspomnienia splatały się z muzyką, to jednak to nie koniec uroczystości związanych z jubileuszem. Wszystkich miłośników szkoły i jej historii czeka jeszcze kwietniowe świętowanie, które ma stanowić kulminację obchodów 50-lecia. Niech ten rok będzie pełen muzycznych akcentów i niezapomnianych wydarzeń, które na nowo podkreślą wagę sztuki i edukacji muzycznej w życiu Konina i jego mieszkańców.


Według informacji z: Urząd Miejski w Koninie