Uroczysta Gala 50-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej w DK Oskard
Minione sobotnie południe przyniosło niezwykłe emocje wszystkim miłośnikom muzyki w naszym mieście. W DK Oskard odbyła się uroczysta Gala 50-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ignacego J. Paderewskiego, która zgromadziła liczne grono znakomitości, w tym absolwentów szkoły oraz władze miasta.
  1. Odznaczenie sztandaru szkoły odznaką honorową „Za zasługi dla Miasta” przez prezydenta Piotra Korytkowskiego.
  2. Prapremiera utworu Dariusza Przybylskiego, dedykowanego jubileuszowi szkoły.
  3. Występy znakomitych absolwentów, w tym skrzypka Janusza Wawrowskiego i pianisty Filipa Pacześniego.
  4. Podzielenie się tortem urodzinowym przez uczestników gali.

Wydarzenie rozpoczęło się od części oficjalnej, w której uczestniczyli nie tylko dygnitarze, ale także dumni pedagodzy i pracownicy szkoły. Wiele ciepłych słów i odznaczeń resortowych przyznano tym, którzy na co dzień przekazują swoją pasję młodym muzykom. Prezydent miasta, Piotr Korytkowski, wraz z zastępcą Witoldem Nowakiem, wręczyli sztandar szkoły odznaczenie, które ma symbolizować zasługi placówki dla kulturalnego życia miasta.

Artystyczna część gali obfitowała w występy, które pokazały wielki talent zarówno młodych adeptów, jak i znanych absolwentów. Szczególnym momentem było wykonanie "Koncertu" Griega w interpretacji Gabrieli Lityńskiej i szkolnej orkiestry symfonicznej, które spotkało się z żywiołowym aplauzem. Niezapomniane wrażenia pozostawił również występ kwartetu, w którym znany skrzypek Janusz Wawrowski, wspierany przez młodego pianistę Filipa Pacześniego, zaprezentowali swoje umiejętności przy akompaniamencie słynnego Stradivariusa "Polonia".

Koncert zakończył się prapremierą utworu Dariusza Przybylskiego, który specjalnie na tę okazję skomponował dzieło oddające ducha i historię szkoły. Dzieło to nie tylko uhonorowało pięćdziesięciolecie instytucji, ale również podkreśliło jej znaczenie w rozwijaniu kulturalnych talentów w naszym mieście.

Na zakończenie, wszyscy uczestnicy mieli okazję skosztować specjalnego tortu, który był symbolicznym podsumowaniem półwiecza działalności szkoły. Początek kolejnej dekady edukacji muzycznej został zaznaczony również wydaniem książki, dokumentującej historię i osiągnięcia Państwowej Szkoły Muzycznej, co stanowiło piękne zwieńczenie jubileuszowych obchodów.


Na podstawie: Urząd Miejski w Koninie