Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca Konin 2024 rozpoczęty!
Wczoraj rozpoczął się 44. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca! Tysiące młodych artystów z całego świata przybyło do naszego miasta, aby wziąć udział w tej niezwykłej imprezie. Festiwal to nie tylko okazja do zaprezentowania talentów, ale także do nawiązania nowych przyjaźni i wspólnego świętowania.
  1. Uroczyste otwarcie festiwalu na skwerze przed Konińskim Domem Kultury.
  2. Przekazanie kluczy do miasta dzieciom i młodzieży przez prezydenta Piotra Korytkowskiego.
  3. Rozpoczęcie przesłuchań konkursowych w Konińskim Domu Kultury oraz Domu Kultury Oskard.
  4. Planowane występy DJ-a Soprana, Anny YouYa Jujki oraz Gromee'ego na imprezie otwarcia.

Wczorajsze uroczyste otwarcie 44. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca miało miejsce na skwerze przed Konińskim Domem Kultury. Pogoda sprzyjała, a humory uczestników i publiczności były wyśmienite, co zapowiadało wspaniałe rozpoczęcie festiwalu. Tradycyjnie wydarzenie rozpoczęło się od słynnego jingla „koziołki”, po którym na scenie pojawiły się artystki ze Studia Piosenki Estradowej HIT: Laura Bączkiewicz, Majka Bartczak, Justyna Gradomska, Pola Nowak i Alicja Zielińska.

Dyrektor festiwalu, Robert Glapa, powitał wszystkich uczestników i podkreślił, jak ważne jest to wydarzenie dla miasta. –Właściwie od zakończenia poprzedniej edycji czekamy na ten festiwal. Przed nami dwa wspaniałe dni, pełne emocji oraz radości, bo o nią nam chodzi w Koninie najbardziej. Mam nadzieję, że będziecie te dni pamiętać do końca swojego życia– mówił. Zachęcał również uczestników do niepoddawania się w razie niepowodzeń: –Mam nadzieję, że do zobaczenia na koncercie galowym. Ważne, by ci, którym się nie powiedzie w tym roku, nie zrażali się. W przyszłym roku będzie kolejny festiwal– dodał.

Symboliczne przekazanie kluczy do miasta przez prezydenta Piotra Korytkowskiego jest nieodłącznym elementem festiwalu. W tym roku także prezydent scedował władzę na młodych artystów, mówiąc:„Usuwam się cień na najbliższe dni. Kochani, bardzo się cieszę, że jesteście w naszym mieście. Czujcie się tu dobrze. Jesteście uczestnikami bardzo ważnej imprezy dla was, ale i dla Konina, bo jest to święto naszego miasta. W momencie przekazania kluczy w niebo poszybowały kolorowe balony, a publiczność mogła usłyszeć festiwalową piosenkę „Wpadnij, wpadnij do Konina!”.

Po oficjalnym otwarciu festiwalu, rozpoczęły się przesłuchania konkursowe. W Konińskim Domu Kultury odbywają się kwalifikacje dla dzieci tańczących, natomiast w Domu Kultury Oskard prezentują się młodzi wokaliści. Wszystkie występy są dostępne online dla tych, którzy chcą śledzić zmagania młodych artystów. Dziś odbędą się finały, a w sobotę zaplanowany jest wielki koncert galowy, podczas którego wręczone zostaną nagrody.

Na zakończenie dnia inauguracyjnego uczestnicy i mieszkańcy mogli bawić się na imprezie otwarcia, którą rozpoczął DJ Sopran, czyli Michał Szymański z RMF MAXX. Dołączyła do niego choreografka i tancerka Anna YouYa Jujka, a na finał pojawił się jeden z najpopularniejszych DJ-ów i producentów muzycznych Gromee. Tegoroczny festiwal zgromadził około 2,5 tysiąca wykonawców z ośmiu krajów, co czyni go jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w naszym mieście.


Na podst. Urząd Miejski Konin