Grechuta przez ruch i pamięć w Koninie - premiera spektaklu Konińskiego Teatru Tańca

Spektakl inspirowany twórczością Marka Grechuty poruszył publiczność w DK Oskard i zakończył się owacjami na stojąco. Premiera odbyła się w niedzielę 5 października.
- Premiera w Koninie i reakcja widowni
- Koniński Teatr Tańca interpretujący Grechutę
Premiera w Koninie i reakcja widowni
W niedzielny wieczór 5 października scena DK Oskard w Koninie tętniła pełnią emocji. Koniński Teatr Tańca zaprezentował spektakl oparty na wybranych utworach Marka Grechuty — ruchową interpretację, która zamieniła piosenki w obrazowe, często refleksyjne sekwencje sceniczne. Sala była szczelnie wypełniona, a występ zakończył się owacjami na stojąco, co dobrze świadczy o odbiorze przedstawienia przez publiczność.
Koniński Teatr Tańca interpretujący Grechutę
Za warstwę choreograficzną odpowiada Dawid Pieróg, muzyczną aranżację przygotował Kajetan Pilarski, a światłem kierował Rafał Emilka Piotrowski. Na scenie wystąpiły: Katarzyna Łapaj, Agnieszka Łapaj, Kinga Furmaniak-Pogodska, Weronika Skórzewska, Hanna Jaskot, Nina Jóźwiak i Martyna Kulig. Tancerki sięgnęły po narzędzia tańca współczesnego z wtrąceniami tańca jazzowego, tworząc sekwencje, które odwoływały się do przeszłości, ale jednocześnie nadawały jej współczesne znaczenie.
Spektakl stawiał pytania egzystencjalne obecne w tekstach Grechuty i próbował przełożyć je na język ciała. Przejawem tej pracy była konstrukcja scen — od intymnych wspomnień po bardziej ekspresyjne, wręcz zbiorowe gesty, które w finale nabrały charakteru sprowokowanej reakcji społecznej. Widzowie docenili zarówno pomysł inscenizacyjny, jak i wykonanie artystek, które coraz wyraźniej zaznaczają swoją pozycję na mapie kultury Konina.
Spektakl potwierdził, że twórczość Marka Grechuty nadal inspiruje do nowych odczytań, a taniec okazuje się skutecznym medium do opowiadania o czasie minionym i jego rezonansie dzisiaj.
na podstawie: UM Konin.
Ostatnie Artykuły

Przyjaźń po konińsku - młodzież z SOSW wybrała rozmowę i wspólną robotę

Odszedł Andrzej Goiński. Konin żegna ważną postać boksu

KęKę, Chylińska i IRA. Tak zapowiadają się Dni Konina 2026

Rejestracja pojazdów bez zbędnych wizyt. Zmiany w Koninie

Basen Szymanowskiego zamknięty na dwa dni. Wraca 16 czerwca rano

Czerwcowa zbiórka elektroodpadów w Kleczewie odwołana. Nowy termin ma pojawić się później

Zakaz zignorował, BMW przepadło - wyrok zapadł błyskawicznie

Hulajnoga za kurs KRUS. Dzieci uczą się bezpiecznej pracy na wsi

Biblioteka w Starówce zamieniła się w grę - młodzi odkrywcy w akcji

Pakiety medyczne a zdrowie bez stresu – jak uporządkowana opieka wpływa na samopoczucie?

Promil za sterem na Jeziorze Ślesińskim - patrol wodny zatrzymał 27-latka

Awaria przy Wioślarskiej wstrzymała wodę na kilku ulicach Konina

Mózg na pełnych obrotach - w Koninie ćwiczono go bez nudy

Przerwa w dostawie wody na Alejach 1 Maja. Bursa i ZS Kopernika bez wody w piątek
Przydatne dane teleadresowe
- Agencja Rozwoju Regionalnego w Koninie - kontakt, pożyczki, fundusze europejskie i wynajem nieruchomości
- Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Ślesinie Filia w Koninie - kontakt, godziny, zapis dziecka
- Zarząd Dróg Miejskich w Koninie - kontakt, zgłoszenia awarii, zajęcie pasa drogowego
- Wielkopolski Ośrodek Adopcyjny w Koninie - kontakt, adres i usługi dla rodzin adopcyjnych
- Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Koninie - msze, kancelaria, sakramenty
- Muzeum Okręgowe w Koninie - bilety, godziny, wystawy i dojazd
