Rusza projekt przeciw dezinformacji. Młodzi i dorośli nauczą się czytać media

Rusza projekt przeciw dezinformacji. Młodzi i dorośli nauczą się czytać media

W Aglomeracji Konińskiej startuje projekt, który bierze na cel dezinformację, fake newsy i coraz sprytniejsze manipulacje w sieci. To propozycja nie tylko dla uczniów, ale też dla dorosłych, którzy chcą lepiej rozumieć, skąd biorą się fałszywe treści i jak je rozpoznawać. Zajęcia mają zejść z poziomu teorii na grunt codziennych przykładów, a uczestnicy dostaną narzędzia używane przez osoby zajmujące się weryfikacją informacji.

  • Cztery miasta i jedna wspólna lekcja o tym, jak nie dać się nabrać
  • Od fact-checkingu po wizytę w redakcji
  • Granty dla szkół mają zostać w regionie na dłużej

Cztery miasta i jedna wspólna lekcja o tym, jak nie dać się nabrać

Za projektem „Czysty Przekaz” stoi Stowarzyszenie Aglomeracja Konińska, które przygotowało go wspólnie z ekspertami ze Stowarzyszenia Pravda. To ważny sygnał dla regionu, bo temat nie jest już tylko szkolnym dodatkiem do zajęć o mediach. W świecie, w którym jedno przerobione nagranie potrafi rozlać się po sieci szybciej niż rzetelna informacja, taka edukacja staje się zwyczajnie potrzebna.

Szkolenia zaplanowano w czterech miejscowościach:

  • Kleczewie
  • Rychwale
  • Koninie
  • Sompolnie

Projekt jest otwarty dla mieszkańców aglomeracji konińskiej. Mogą do niego dołączyć uczniowie od 13. roku życia oraz dorośli. Udział jest bezpłatny, a rekrutacja trwa, więc nie ma tu zamkniętej listy ani barier, które często zniechęcają do udziału w podobnych inicjatywach. Dla szkół i nauczycieli to szansa, by włączyć się w działania bez konieczności budowania wszystkiego od zera.

Od fact-checkingu po wizytę w redakcji

Organizatorzy stawiają na zajęcia, które nie zamkną się w sali i prezentacji. Uczestnicy mają spotkać się z osobami zajmującymi się fact-checkingiem, mediami i edukacją cyfrową, a więc z ludźmi, którzy na co dzień rozbierają informację na części pierwsze. Będzie mowa o realnych przykładach manipulacji, o sposobach ich rozpoznawania i o narzędziach wykorzystywanych przez profesjonalistów do sprawdzania treści.

Ważny jest też wymiar rozmowy. Uczestnicy mają zadawać pytania, dyskutować i przyglądać się temu, co widzą w internecie oraz w mediach. To właśnie w takiej wymianie rodzi się odporność na przekaz skrojony pod emocje, a nie pod fakty.

Dla najbardziej zaangażowanych przewidziano również wizytę studyjną w Warszawie . Tam mają zobaczyć, jak od środka działa redakcja ogólnopolskich mediów, jak wygląda proces sprawdzania informacji i z kim naprawdę styka się człowiek, zanim wiadomość trafi do odbiorców. Taki wyjazd może szczególnie mocno zapisać się w pamięci młodszych uczestników, bo pokazuje, że media to nie tylko nagłówek na ekranie, ale długi łańcuch decyzji, weryfikacji i odpowiedzialności.

Granty dla szkół mają zostać w regionie na dłużej

W projekcie znalazło się też miejsce na mini granty dla szkolnych inicjatyw lokalnych. To rozwiązanie ważne z perspektywy regionu, bo pozwala szkołom przejść od rozmowy o dezinformacji do własnych działań, tworzonych przez uczniów i nauczycieli. Dzięki temu wiedza nie kończy się wraz z ostatnim spotkaniem, tylko zostaje w środowisku, które z niej korzysta na co dzień.

„Czysty Przekaz” został sfinansowany z grantu Fundacji PZU oraz ze środków własnych Stowarzyszenia Aglomeracja Konińska. Organizatorzy zachęcają też szkoły i instytucje z regionu do włączenia się w projekt, bo walka z fałszywym przekazem zaczyna się tam, gdzie ludzie uczą się sprawdzać, pytać i nie brać wszystkiego na wiarę.

na podstawie: Gmina Ślesin.