Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Konin

W połowie tego roku powinniśmy pojechać wyremontowanym skrzyżowaniem ulic Warszawskiej i Kolskiej. Zmieni się ono nie do poznania – ruch będzie odbywał się na dwóch poziomach. Nie będzie już starej sygnalizacji świetlnej i rozjeżdżonych dróg. W ich miejsce powstały dwa niezależne wiadukty w ciągu ul. Europejskiej nad ul. Kolską, osobno dla każdego kierunku ruchu z dwoma pasami. Do dyspozycji kierowców oddane będzie turbinowe czterowlotowe rondo w rejonie istniejącej stacji paliw, do którego doprowadzony będzie ruch z Europejskiej poprzez wiadukt nad Kolską. Będzie też dodatkowy pas prowadzący ruch z ul. Europejskiej w Kolską w kierunku Koła z ominięciem wjazdu na wiadukt i rondo oraz nitka prowadząca ruch z ul. Europejskiej w ul. Warszawską w kierunku Poznania z ominięciem wjazdu na rondo. To tylko część zakresu prac zaplanowanych w ramach tej inwestycji. Z punktu widzenia poprawy bezpieczeństwa i płynności ruchu ta budowa ma wielkie znaczenie, jest to bowiem skrzyżowanie dwóch dróg krajowych nr 72 i 92. 10 maja, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, można było wyjątkowo wejść na plac budowy skrzyżowania. Z takiej możliwości skorzystało kilkanaście osób, wśród nich zastępca prezydenta Konina Paweł Adamów.

Nowe skrzyżowanie ma powierzchnię ponad 23 tysięcy metrów kwadratowych. Do jego budowy wykorzystano 150 tysięcy ton piasku, około 22 tysiące ton betonu, 30 tysięcy ton kruszywa i 16-17 tysięcy ton masy bitumicznej. Około trzech milionów kosztowała budowa zbiornika. – Pełni bardzo ważną funkcję – będzie zbierał wodę z całego skrzyżowania po to, by nie psuła się nawierzchnia – mówi kierownik budowy Mateusz Pecyna z firmy Trakcja. Jak dodał – nowinką techniczną jest budowa bez zaprawy muru oporowego przy wiadukcie. Jest on wykonany techniką „na sucho”, z elementów – jak tłumaczy Pecyna - układanych jak klocki, z odpowiednimi wzmocnieniami. Podobnych ścian jest w Polsce zaledwie kilka.

Całkowity koszt projektu wynosi: 37 907 107,21 zł, wysokość dofinansowania wynosi: 31 773 068,59 zł. Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.