Jeziora, jeziora i jeszcze raz jeziora - taka jest pierwsza myśl o Mazurach. Nie trudno się temu dziwić, jest ich tutaj ponad 3000, jest największe jezioro i to najgłębsze. Są one po prostu największe w Polsce. Ten malowniczy rejon to jednak znacznie więcej. W tym zestawieniu przedstawiamy miejsca, które warto odwiedzić wybierając się na wczasy na Mazurach. Sprawdź, co Cię tam czeka.

Jezioro Śniardwy

Nie można zacząć inaczej, jak od jeziora. Będąc na wczasach na Mazurach koniecznie należy zobaczyć największe polskie jezioro. Liczy sobie ono dokładnie 22 km długości, 13,5 km szerokości i ma powierzchnię 113,4 km2. Znajduje się ono około 10 km od Mikołajek i dopłynąć można na nie łatwo i przyjemnie. Samo jezioro Śniardwy jest idealnym miejscem dla żeglarzy, którzy mogą tutaj pływać do woli.

Spływ kajakowy na Krutynie

Na Mazurach pełno jest pięknych szlaków kajakowych, a najpiękniejszym z nich jest ten na niepozornej rzece Krutynia. Wody Krutyni rozciągają się przez ponad 100 km, w czasie spływu zobaczyć można piękne tereny Puszczy Piskiej i Mazurskiego Parku Krajobrazowego, a także kilkanaście jezior. Płynie się lekko i przyjemnie, a widoki zachwycają niezależnie od wieku kajakarza!

Wczasy na Mazurach - miejsca, które warto odwiedzić

Giżycko

Jeden z symboli, których nie można pominąć podczas wczasów na Mazurach. Miasteczko położone jest na głównym szlaku mazurskim i od lat rywalizuje z Mikołajkami o miano stolicy Krainy Wielkich Jezior. Argumentem, który w tej rywalizacji przemawia za Giżyckiej jest fakt, że ma ona na swoim terenie najwięcej obszarów wodnych - jeziora zajmują blisko 12% powierzchni gminy. Najpiękniejsze z nich - Niegocin, Kisajno, czy też Tajty przyciągają do siebie tysiące turystów każdego roku. To doskonałe miejsce na żeglugę zakończoną pyszną rybą w przystani.

Kanał Ostródzko - Elbląski

Trasa łącząca Ostródę z Elblągiem to nie lada atrakcja, którą warto zobaczyć podczas wczasów na Mazurach. Licząca ponad 84 jest najdłuższą sztuczną drogą wodną w Polsce. Stworzona została w XIX wieku, co daje jej także tytuł jednej z najstarszych dróg tego typu. Ciekawa jest również jej myśl techniczna - różnica poziomów na całej trasie wynosi aż 103 metry. Przypływające tędy statki pokonują za każdym razem skomplikowany system śluz i pochylni.

Puszcza Borecka

Oaza, w której mieszkające tutaj żubry czują się bezpiecznie i pewnie. Żyje ich tutaj około 100, a sama Puszcza jest drugim miejscem po Puszczy Białobrzeskiej, gdzie te piękne zwierzęta żyją na wolności. Wszystko, dzięki Ośrodkowi Hodowli Żubrów, który działa jej obszarze. Położona niedaleko Jeziora Mamry Puszcza Borecka to obszar borów, torfowisk oraz gęstego systemu rzecznego, w których swoje schronienie znajdują również lisy, borsuki, wilki, łosie i mnóstwo gatunków ptaków.

Wilczy Szaniec

Główna wojenna kwatera, w której Adolf Hitler spędził ponad 800 dni. Całość ukryta została wśród gęstych lasów w pobliżu Gierłoża. Zbudowany specjalnie dla Wodza III Rzeszy fort składa się z blisko 200 budynków, w tym aż 50 bunkrów. W skład kompleksu wchodziły także elektrownia, dworzec kolejowy, system wodociągów i 2 lotniska. Dzisiaj miejsce to przyciąga fanów tajemnic i pasjonatów historii, którzy akurat przebywają na wczasach na Mazurach.

Piękne Mazury!

Jak widać Mazury to nie tylko jeziora, ale również wiele innych atrakcji. W regionie tym skutecznie łączona jest historia, przyroda, malowniczy charakter miasteczek z nowoczesnością. Przyjeżdżając tutaj, na pewno się nie zawiedziesz!

1000 Znaków do wykorzystania