3 622 – tyle miejsc, po ostatniej decyzji o zwiększeniu liczebności klas, przygotowały konińskie szkoły dla uczniów z podwójnego rocznika. To oznacza, że bez przydziału zostało 67 osób. Dzięki staraniom władz miasta i dyrektorów udało się tak przygotować szkoły, że większość uczniów z Konina i innych gmin regionu znalazła miejsce w placówkach prowadzonych przez samorząd. – Czy każdy dostał się tam, gdzie sobie wymarzył? Pewnie nie, bo przy kumulacji roczników jest trudniej. Robimy jednak co możemy, żeby uczniowie dostali się do szkoły drugiego czy trzeciego wyboru – mówi odpowiedzialny za oświatę w mieście zastępca prezydenta Konina Witold Nowak.

Jak podawaliśmy wcześniej - przy planowaniu rekrutacji w Koninie punktem startowym były 93 oddziały, w których mogło się pomieścić 2 750 uczniów. W efekcie mamy w Koninie 106 oddziałów, 3 689 kandydatów (z tego 67 osób bez przydziału – dla porównania w ubiegłym roku takich osób było ponad 100), liczniejsze klasy (nawet 38 osób w Zespole Szkół im. M. Kopernika), ale też 42 wolne miejsca.

Jak informuje Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina: „Decydując się na zwiększenie liczby oddziałów braliśmy pod uwagę m.in. utrzymanie jednozmianowości w szkołach.  Prognozujemy, że zostanie utrzymany stan dotychczasowy, tj. w Zespole Szkół im. M. Kopernika nauka będzie trwać do godz. 19.00, w Zespole Szkół Górniczo-Energetycznych do godz. 17.25, a w pozostałych szkołach zakończy się do godz. 15.00 Bierzemy pod uwagę, że w  Zespole Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego zajęcia mogą wydłużyć się maksymalnie do godz. 17.30”.

Zwiększenie liczby oddziałów wiąże się też z wydatkami na remonty i adaptację pomieszczeń w szkołach. W przypadku Zespołu Szkół Technicznych przedsięwzięcie jest znacznie większe – szkoła przenosi się bowiem do budynku po byłym gimnazjum nr 1.

Listy kandydatów zakwalifikowanych do szkół zostały opublikowane 16 lipca. Listy przyjętych uczniów zostaną podane do publicznej wiadomości 25 lipca o godzinie 13.00, co będzie poprzedzone potwierdzeniem woli podjęcia nauki przez zakwalifikowanego kandydata (data rozpoczęcia: 2019-07-16 10:00:00 - data zakończenia: 2019-07-24 13:00:00).

Zwracamy uwagę, że status kandydata niezakwalifikowanego w wybranej przez niego szkole nie oznacza, że kandydat nie zostanie przyjęty w tej lub w innej szkole. Zachęcamy wszystkich niezakwalifikowanych do sprawdzania na bieżąco, w których szkołach mogą być przyjęci.


1000 Znaków do wykorzystania