Marzył o zawodzie aktora i został nim. Choć zagrał kilkadziesiąt ról filmowych i teatralnych, to jednak piosenka stała się jego najważniejszą działalnością artystyczną. Michał Bajor 6 października na deskach KDK promować będzie swoją nową płytę: „Kolor Cafe. Przeboje włoskie i francuskie”.

 Na scenie zadebiutował w 1970 roku w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Miał wówczas trzynaście lat. Po sukcesach na Festiwalach Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1984, 1986), wystąpił na festiwalu sopockim, zdobywając nagrodę dziennikarzy dla najlepszego wykonawcy. W 1987 roku nagrał pierwszą płytę – „Michał Bajor Live”, na której znalazły się przeboje jak „Ogrzej mnie” czy „Walc na tysiąc pas”. Ten ostatni utwór ze słowami i muzyką Jacquesa Brela stał się jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych w repertuarze artysty. To był także efekt jego zafascynowania utworami francuskich i włoskich wykonawców. Festiwale w San Remo i piosenki Aznavoura, Brela, czy Piaf, były dla niego wyznacznikiem gustu dobrej estrady, od kolorowych włoskich po mądre francuskie przeboje. Szczególnie po te ostatnie artysta sięgał w swoim muzycznym życiu wielokrotnie.
Tym razem Michał Bajor postanowił przemieszać swoje muzyczne włosko-francuskie fascynacje i z kilkuset piosenek wybrał 19, które w większości pierwszy raz nagrał na płycie. Jeszcze raz, na prośbę swoich fanów zarejestrował składankę „Edith” „May way” i – od siebie w prezencie – dorzucił bonus w postaci „Walca na tysiąc pas” J. Brela, w wykonaniu z 1987 roku, dzięki któremu stał się bardzo rozpoznawalny i popularny. Pozostałe 16 piosenek nagrał pierwszy raz. To bardzo zróżnicowany repertuar od przejmującej „Je sui malade” Dalidy, przez kolorowe „Couleur cafe” Gainsburga, czy „Quando, quando” Cateriny Valente, aż po „Hymn miłości” Edith Piaf. Piosenki w pięknych, często nowych tłumaczeniach Rafała Dziwisza, ale i utwory z oryginalnymi tekstami włoskimi i francuskimi. 
Wszystkie piosenki z albumu „Kolor Cafe. Przeboje włoskie i francuskie” (jego premiera odbędzie się 27 września br.), w stylowych aranżacjach Wojciecha Borkowskiego i z udziałem wspaniałych muzyków, Michał Bajor zaśpiewa 6 października na scenie Konińskiego Domu Kultury. Bilety są już do nabycia w kasie KDK. Zapraszamy!

Michał Bajor
„Kolor Cafe. Przeboje włoskie i francuskie”
Koncert – KDK
6 października 2019, godz. 18.00
Bilety: 90 zł


foto: Zosia Zija i Jacek Pioro