W holu Dworku Zofii Urbanowskiej (dziś USC) jego niegdysiejsza właścicielka i lokatorka... ożyła. A przynajmniej jej duch. Zadbali o to członkowie Konińskiego Klubu Fotograficznego FF działającego przy Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, wystawę których otwarto w czwartkowy wieczór (3 października).

– Bardzo się cieszę, że już po raz kolejny w tym roku jesteśmy w dworku Zofii Urbanowskiej, w tym szczególnym roku. W 2019 imię Zofia przedstawiamy w różnych aspektach. Spotykaliśmy się tutaj, na bulwarze, w przestrzeni miejskiej, przy okazji wydania książki o Zofii Urbanowskiej – mówił Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina. – Dla pisarki jechaliśmy też na rowerach.

Wszystkich gości witała Pani Zofia - w jej postać wcieliła się Urszula Maciaszek, radna Konina, znakomicie wywiązując się z tego zadania. Było ciasto oraz muzyka. Na akordeonie zgrał wspaniale Piotr Kulczewski, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Ignacego J. Paderewskiego w Koninie.

Nie zabrakło też słów samej pisarki. List z 4 września 1930 roku do czasopisma „Bluszcz” przeczytał Damian Kruczkowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie.

Autorami zdjęć są: Julia Słodkiewicz, Natalia Wawrzyniak, Monika Gałązka, Renata Rudowicz, Piotr Tylman, Roman Trochimowicz, Tomasz Biedziak i Dominik Domański. A modelkami były uczennice II LO: Natalia Klimczak, Anna Siepka, Dominika Jaśkowiak i Maria Jaszczak.

Wystawa zatytułowana "Zofia Urbanowska Alive" czynna jest jeszcze przez najbliższe dwa tygodnie. Jest też elementem Roku Zofii Urbanowskiej ogłoszonego w naszym mieście przez Prezydenta Miasta.