Mika Urbaniak, Victor Davis, Wojciech Myrczek, bracia Wójcińscy, bracia Chojnaccy oraz ich Przyjaciele zapraszają na nowy muzyczny projekt Konińskiego Domu Kultury TU PŁYNIE JAZZ. Koncerty, spotkania z artystami oraz wystawa obrazów Miki Urbaniak odbędą się 15 i 16 października w KDK i Strefie K. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

Mika Urbaniak i Victor Davis wystąpią w KDK 15 października o godz. 20.00. Spotkanie z Miką i Victorem poprzedzi koncert Wójciński/Szmańda Quartet o godz. 18.00. W piątek o godz. 19.00 odbędzie się również otwarcie wystawy obrazów Miki Urbaniak.

W sobotę, 16 października, zapraszamy na dwa koncerty. O godz. 18.00 zagrają bracia Chojnaccy. Do sali KDK zapraszamy na ich projekt jazzowy Chojnacki/Miguła. Spotkanie z twórczością Wojtka Myrczka, rozpocznie się o godz. 20.00. W Koninie Wojciech Myrczek zaprezentuje swój projekt ,,Celebrating The Journey”.
Bilety już w sprzedaży. Kasa KDK oraz serwis biletowy tiketto.pl

15 października:
Wójciński/Szmańda Quartet, godz. 18.00 – zaproszenia do odbioru w kasie KDK
Mika Urbaniak i Victor Davis ,,Art. Pop”, godz. 20.00 – bilety: 65 zł.

16 października:
Chojnacki/Miguła, godz. 18.00 – zaproszenia do odbioru w kasie KDK
Wojciech Myrczek ,,Celebrating The Journey”, godz. 20.00 – bilety 35 zł.
 
Uwaga:
Przy zakupie biletów na koncerty Art. Pop oraz Celebrating The Journey, cena biletu: 90 zł.

 

Projekt plakatu: Zdzisław Siwik
 
Mika Urbaniak & Victor Davies
„Art Pop” to tytuł najnowszego projektu Miki i Victora. Muzycy przygotowali 12 niesamowitych coverów w zaskakujących aranżacjach. Mika i Victor genialnie łączą różne style muzyczne (pop, elektronika, rap, RnB) i tworzą nową, absolutnie wyjątkową jakość muzyczną. Art. Pop to energetyczny, niezwykle barwny i inteligentny projekt. Taki sam jak jego twórcy. Zostawiaja trwały ślad w głowie i chce się więcej, i więcej…”


 
Mika Urbaniak

Piosenkarka, autorka tekstów i muzyki, Mika Urbaniak jest profesjonalnym muzykiem od 13. roku życia. Skomponowała swój pierwszy utwór w wieku 11 lat i od tamtej pory komponuje i koncertuje. Wychowana przez dwoje legendarnych artystów, ikony jazzu, Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka, pionierów fusion jazz, rosła w świecie muzyki i sztuki. Pop, Jazz, Hip-Hop, Rap, Neo-Soul, RnB i Blues były jej głównymi kierunkami muzycznymi, chociaż ma bardzo ekspansywną, twórczą i bogatą wyobraźnię, która pozwala jej eksperymentować z  różnymi stylami. ,,Muzyka, którą kocham, to muzyka przemawiająca do serca, która mówi prawdę i daje ludziom coś do myślenia" - mówi Mika. Unikalny, pełen melancholii timbre głosu Miki, hipnotyzuje słuchaczy. Jej rytmiczny, porywający i osobisty, poetycki styl  rapowy, dodaje także innego wymiaru jej ekspresyjnemu stylowi.
Od lat koncertuje na całym świecie i występowała z takimi artystami jak: Lenny White, Tom Browne, Al McDowell, Richard Bona i Hiram Bullock. Występowała również z Quincy'm Jonesem i jego Big Bandem. Brała udział w wielu projektach spotykając się z bardzo pochlebnymi recenzjami. Jej pierwszy album "Closer" zdobył prestiżową nagrodę Frederyk za najlepszy album w 2009 roku. Mika współpracowała z producentem Victorem Daviesem, przy tworzeniu albumu ,,Follow You" który otrzymał nagrodę Best Pop Album i ,,Once in a Lifetime", inspirowany muzyką jazzową. Albumy te zyskały duże uznanie.
Obecny projekt Art Pop jest to duet Miki Urbaniak z Victorem Daviesemz coverami z lat 80 i 90 w świeżym, nowym brzmieniu.
w w w . m i k a u r b a n i a k . c o . u k
 
Victor Davis
Londyńczyk o afrykańskich korzeniach. Wyjątkowo utalentowany i wszechstronny artysta – muzyk, kompozytor, aranżer, malarz. Tworzy od 14 lat. Pierwszy album Victora zyskał ogromne uznanie krytyków i entuzjastyczne recenzje - Magazyn „Q” napisał, że ​„utwory Daviesa mogą sprzedawać światło słoneczne Australijczykom". Kolejny album „Hoxton
Popstars” był numerem jeden w Japonii, a utwór ,,Fire" z tego albumu, utrzymywał się na liście przebojów przez kilka tygodni. Trzeci album „Hear the Sound” nagrał z nominowaną
do nagrody Grammy brazylijską artystką Bebel Gilberto, którą urzekły charakterystyczne dźwięki Victora będące wyrafinowanym połączeniem akustycznej i popowej estetyki.
Dużo podróżował – ma na swoim koncie m.in. trasę koncertową po Europie, USA i Japonii, gdzie występował w 16 legendarnych klubach Blue Note. Współpracował z wieloma
znakomitymi artystami na całym świecie: Quincy Jones, Richard Bona, Roy Hargrove, Louie Vega, Bebel Gilberto, Smolik, Maryla Rodowicz, Marysia Sadowska, Skubass, Urszula Dudziak i inni. Jest producentem dwóch albumów Miki Urbaniak: "Follow You" i "Once in a Lifetime" (wyd. Sony Music), które zostały niezwykle wysoko ocenione przez krytyków zdobywając liczne nagrody (m.in. Best Album Pop). Victor nadal rozwija swoją kreatywną wizję świata w różnych mediach - tworzy klipy muzyczne, filmy i jest znakomitym malarzem. O sztuce mówi: ,,Muzyka to muzyka. Nie widzę granic, jeśli chodzi o gatunki. Staram się nie uznawać tych ograniczeń podczas tworzenia. Sztuka jest sztuką, bez względu na to, czy maluję, tworzę muzykę, film, czy klip. Używam tylko różnych mediów, w drodze do tego samego celu"..
F a c e b o o k V i c t o r a :
https://www.facebook.com/Victor-Davies-173104853189
 
Wojciech Myrczek
Celebrating The Journey

To program, na który składają się utwory bliskie sercu artysty. Usłyszycie Państwo fuzję gatunków muzycznych od swingu po avangard jazz. To przekrój jego muzycznych fascynacji,
swoista podróż przez ostatnie 10 lat pracy Wojciecha Myrczka. Znajdują się tu utwory zarówno po angielsku jak i po polsku. Niebawem ukaże się płyta z tym materiałem.
W koncercie obok Wojciecha Myrczka występują: Bogusław Kaczmar fortepian, Michał Kapczuk kontrabas, Szymon Madej perkusja
 


Wojciech Myrczek
Inspiracje czerpie ze swingowej tradycji, z wyczuciem wzbogacając ją o elementy nowoczesnych stylów i technik. W swoim śpiewie swobodnie posługuje się zarówno słowem jak i scatem.
Myrczek jest laureatem wielu polskich i zagranicznych nagród, takich jak I miejsca w ankietach Jazz Top 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 i 2020 miesięcznika Jazz Forum w kategorii Wokalista Roku, I miejsce i nagroda publiczności Shure Montreux Jazz Voice Competition w Szwajcarii (2013 r.), Grand Prix w międzynarodowym konkursie Jazz Voices na Litwie (2011 r.), nagroda dla Największej Indywidualności Konkursu Lotos Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa (2010 r.), I nagroda w konkursie Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych w Zamościu (2007 r.), Grand Prix Jazz Melomani w kategorii Nadzieja Melomanów (2014 r.). Otrzymał także nagrody Burmistrza Czechowic-Dziedzic oraz Starosty Bielskiego, przyznane za wkład w rozwój kultury.
Swoją muzykę prezentował na scenach światowych festiwali takich jak Montreux Jazz Festival, The Hague Jazz, Bielska Zadymka Jazzowa, Brisbane Jazz Festival, Kolory Polski, Jazz nad Odrą, Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Sofia Jazz Peak Festival, Celje International Jazz Festival oraz w salach koncertowych NOSPR w Katowicach, Konserwatorium w Sankt Petersburgu, Filharmonia “Sinfonia Baltica“, Filharmonia Zabrzańska, Filharmonia Świętokrzyska, Instytut Fiński w Paryżu, Opus Jazz Club w Budapeszcie, Teatr Roma w Warszawie, Hudson Studios w Nowym Jorku i wielu innych.
Współpracował z Janem „Ptaszynem" Wróblewskim, Tomaszem Stańko, Henrykiem Miśkiewiczem, Anną Serafińską, Lorą Szafran, Stanisławem Fijałkowskim, Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia i wieloma innymi artystami polskiej sceny muzycznej.
W swoim dorobku posiada dwa albumy solowe: Wojciech Myrczek Quintet - We'll Be Together Again (2010 r.) oraz Myrczek&Tomaszewski - Love Revisited (2014 r.).
Pedagog Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie (od 2018 r.) oraz Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (w latach 2012-2019). W roku 2020 uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych.
 
Wójciński/Szmańda Quartet
To zespół czterech indywidualności muzycznych. Pomysłodawcami przedsięwzięcia są bracia Wójcińscy, którzy po latach niezależnej działalności w różnych składach postanowili stworzyć nową formację zapraszając do współpracy cenionego perkusistę Krzysztofa Szmańdę. (Wykonawcy: Maurycy Wójciński – trąbka, Ksawery Wójciński – kontrabas, Szymon Wójciński – fortepian, Krzysztof Szmańda – perkusja).
Muzyka kwartetu oparta jest na swobodnej improwizacji, która w naturalny sposób przybiera formę zamkniętych kompozycji. Charakter muzyki tworzonej przez zespół jest wypadkową wielu doświadczeń i inspiracji każdego z wykonawców. Wspólnym mianownikiem dla muzyków stała się otwartość na muzykę ponad stylistycznymi podziałami. Takie podejście do materii dźwiękowej wynika z pragnienia wolności, która jest kwintesencją muzyki improwizowanej. W kwietniu 2016 r. nakładem Fundacji Słuchaj ukazała się pierwsza płyta kwartetu - „Delusions”. Jest ona zapisem pierwszego (sic!) spotkania zespołu, które miało miejsce w grudniu 2014 r. w Warszawie. 

 

Płyta „Delusions” spotkała się z uznaniem krytyki muzycznej, m.in. w dorocznej ankiecie krytyków w ramach Polish-Jazz Blogspot została uznana płytą roku 2016 r. W 2016 oprócz koncertów w kraju, zespół występował na festiwalu InJazz w Rotterdamie. Na przełomie czerwca i lipca 2017 r. zespół odbył trasę koncertową w ramach Jazztopad Festival, w ramach której z powodzeniem występował w  USA, Kanadzie i Izraelu, w tym również na scenie klubowej Jazz at Lincoln Center w Nowym Jorku, a niezwykle cennym doświadczeniem muzycznym był wspólny koncert z Erikiem Friedlanderem, wszechstronnym muzykiem, wiolonczelistą, mającym na koncie współpracę m.in. z Johnem Zornem. W grudniu 2017 r. Wójciński/Szmańda Quartet został uznany przez międzynarodowe jury za najlepszy zespół showcase'su odbywającego się w ramach Jazz Juniors Hitch On Music Exchange w Krakowie. W 2018 r. zespół kontynuuje występy na polskiej i zagranicznej scenie (Festiwal Jazz nad Odrą – Wrocław, Budapest Jazz Club, Nisville Jazz Festival (Serbia), Jazz Juniors Festival (Kraków).
We wrześniu 2018 r. w Quality Studio w Warszawie został zarejestrowany materiał na nową płytę zespołu. Została ona wydana przez niezależną wytwórnię Kansas Records i nosi tytuł „With all due respect”  a jej oficjalna premiera jest spodziewana w lutym 2019 r. To, co łączy obie płyty, to fakt, że obie zostały w całości wyimprowizowane, natomiast dostrzegalna jest ewolucja w podejściu do formy – na płycie „With all due respect” znajdują się 4 utwory tworzące spójną całość, z których każdy osobno stanowi minisuitę o złożonej wewnętrznej konstrukcji.
Ksawery Wójciński
Kontrabasista i kompozytor, ur. w 1983 r. Wszechstronny muzyk o wielkiej wrażliwości na brzmienie. Nie boi się eksperymentów. Jego zainteresowania sięgają od muzyki dawnej aż po najbardziej wyrafinowaną improwizowaną muzykę współczesną. Współpracował z takimi muzykami jak: Charles Gayle, Uri Caine, Mikołaj Trzaska, Maciej Obara, Michael Zerang, Satoko Fuji, Nicolle Mitchell, Tim Sparks, Klaus Kugel, Marek Kądziela, Ken Vandermark, Tim Daisy, Mats Gustafsson, Gaba Kulka, Robert Rasz, Wacław Zimpel, Paweł Postaremczak, Raphael Roginski, Wojciech Jachna, Robert Kusiołek, Krzysztof Dys. Współtworzy takie formacje jak: Emergency, Hera, Infant Joy, Charles Gayle trio, Affinity. Koncertuje w kraju i za granicą. Jest znany również ze swych wokalnych eksperymentów, które przywodzą na myśl ducha takich artystów jak Tom Waits czy Frank Zappa. Ma na koncie udział w kilkunastu nagraniach, występował na prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą. W roku 2014 ukazała się jego solowa płyta: “The Soul”. Z sukcesami występuje w duecie Maniucha/Ksawery (wraz z Maniuchą Bikont), z którą nagrał bardzo dobrze przyjętą płytę „Oj Borom, Borom”. Jesienią 2017 r. odbędzie europejskie tournée w ramach tria Charlesa Gayle'a (USA) oraz z triem współtworzonym z Piotrem Mełechem oraz Michaelem Zerangiem (USA).   Źródło: nospr.org.pl
 
Chojnacki/Miguła
Sesja kwartetu Chojnacki/Miguła nie jest li tylko kontemplacyjnym odniesieniem do dzisiejszego, nowoczesnego jazzu, lecz widomych znakiem przemian, jakie wnoszą w synkopowane brzmienia młodzi, polscy muzycy. Wartkie interpretacje ciekawych, autorskich kompozycji oraz jazzowy wigor stawiają album ,,Contemplation” w zaklętym zestawie interesujących płyt ostatnich miesięcy.,,Contemplations” to projekt dwóch młodych muzyków wrocławskiego środowiska jazzowego: trębacza Jana Chojnackiego oraz pianisty Filipa Miguły. Do autorskiego kwartetu zaprosili kontrabasistę Bartka Chojnackiego oraz perkusistę Dawida Opalińskiego. By nadać brzmieniu mocnych, wibrujących barw zaprosili także gości: Jana Kantnera ( saksofon altowy), Adama Bławickiego ( saksofon tenorowy) oraz perkusjonistę Bartłomieja Pająka.
Inspirując się muzyką świata, nie zastanawiając się nad jej podziałami formalnymi, czerpią z niej i próbują połączyć w coś nowego i świeżego, z czym chcą się identyfikować, nie odcinając się jednak od korzeni jazzu, na którym się wychowali. Doświadczeni w wykonywaniu wszelkiego rodzaju muzyki: od jazzowego mainstreamu, poprzez współczesne jego odmiany, funk, groove, aż do hip hopu i reggae zaproponowali ciekawy- także brzmieniowo – projekt. Źródło: jazz.pl