Gracz zawodowy – opis zawodu

Gry wideo są już na dobre zakorzenione w kulturze masowej. Jednym z ich istotnych segmentów są rywalizacyjne gry sieciowe, polegające na prowadzeniu bitew, zdobywaniu celów, pokonywaniu przeciwników i zwyciężanie wirtualnych wojen. Było więc kwestią czasu, zanim i to stanie są dziedziną profesjonalnego sportu. Oraz możliwości zarabiania. Gracz zawodowy to osoba, która w sposób zarobkowy zajmuje się graniem w gry. Nie ma to jednak wiele wspólnego z rozrywką. Praca gracza zawodowego pod wieloma względami przypomina innych zawodowych sportowców. Gracze zawodowi zrzeszają się w drużyny, mają swojego trenera, swoje logo, ale też i działają w pojedynkę. Uczestniczą w treningach, przygotowują się do krajowych i międzynarodowych turniejów. Pod gracza zawodowego zaliczyć można także streamerów, którzy w sposób zarobkowy udostępniają na żywo zapis swojej rozgrywki publiczności. Zarabia na zyskach z reklam, którymi dzieli się z nim serwis streamingowy.

Szczegóły pracy gracza zawodowego szerzej zostały opisane w artykule: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-gracza-zawodowego/

Gracz zawodowy – wymagania zawodowe

Podstawową kompetencją jest oczywiście umiejętność grania i znajomość zasad gry wideo, które dotyczy dyscyplina. Nie wystarcza jednak hobbistyczne podejście – gracze zawodowi spędzają setki godzin na treningach, znają tajniki, ukryte przejścia, mają opanowane manualnie taktyki i sztuczki, które dają im przewagę na polu bitwy. Liczy się refleks, celne oko, zdolność do samozaparcia i pasja, która kieruje każdym sportowcem. Oprócz tego gracz zawodowy musi potrafić zadbać o własny wizerunek i rozpoznawalność. Taką zyskuje się wyłącznie przez praktykę i udostępnianie swoich dokonań publicznie za pomocą portali społecznościowych i streamingowych. Preferowane są też osoby młode – między 16 a 30 rokiem życia.

Więcej o tym jak zostać graczem zawodowym przeczytasz na https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-zawodowym-graczem/.

Gracz zawodowy – warunki pracy

Gracz zawodowy, choć może na swojej pasji dobrze zarobić, nie musi poświęcać temu zajęciu całego swojego życia. Wielu graczy łączy e-sport z inną pracą zarobkową i życiem prywatnym. Faktem jest, że to zajęcie wiąże się z częstymi, wymagającymi i regularnymi treningami w ramach jednej gry. Zwłaszcza w okresie zbliżających się turniejów. Z racji specyfiki tego zajęcia, graczom zawodowym grożą wszystkie problemy wynikające z siedzącej pracy i wpatrywania się w ekran komputera.

Gracz zawodowy – zatrudnienie i zarobki

Nie ma w tej profesji możliwości zatrudnienia etatowego. Wszystkie wysiłki wiążę się z zajmowaniem wysokich miejsc w rankingach czy zwyciężanie w turniejach. Zarobki graczy zawodowych pochodzą z nagród, z podziału zysku z reklam, ewentualnie sprzedaży drużynowych gadżetów czy udostępniania wizerunku w mediach. Gracz zawodowy potrzebuje też sporych inwestycji w sprzęt – szybki komputer, wysokiej jakości precyzyjna myszka czy słuchawki to podstawa. Przyjmuje się, że na e-sporcie zarobić można od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych.