Studiujący i mieszkający w Bydgoszczy Viet Trung Nguyen został laureatem I nagrody zakończonego w sobotni wieczór (20 listopada) XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego „Chopinowskie Interpretacje Młodych”. Ogłoszenia wyników, na koncercie galowym, dokonała przewodnicząca jury prof. Joanna Domańska.

W tegorocznym Festiwalu wystartowało sześcioro młodych pianistów z całej Polski. Przez dwa dni prezentowali swoje talenty przed jury: prof. Joanna Domańska z AM w Katowicach - przewodnicząca, prof. Wojciech Pabich AM w Poznaniu oraz Andrzej Wójciński z konińskiej PSM, pomysłodawca Festiwalu, jego dyrektor artystyczny. Sobotnią galę poprowadzili Katarzyna Broj i Jarosław Jankowski. Już na samym jej początku głos zabrał Krzysztof Pydyński, prezes Towarzystwa im. Fryderyka Chopina Koło w Żychlinie koło Konina, które wraz z Konińską Fundacją Kultury tradycyjnie było organizatorem festiwalu.

– Nasz Festiwal jest kontynuacją tego wielkiego wydarzenia, którego byliśmy świadkiem w październiku, o wielkiej randze artystycznej. Myślę, że to nasze wczorajsze i dzisiejsze święto było przedłużeniem wrażeń obcowania z muzyką Fryderyka Chopina. Dziękuję przede wszystkim młodym muzykom, którzy zechcieli uczestniczyć w naszym Festiwalu i sprawić nam wiele autentycznej radości – stwierdził Krzysztof Pydyński.

Jurorski werdykt odczytała Joanna Domańska. W tym roku oceniający młodych pianistów postanowili przyznać trzy wyróżnienia. Trafiły one do Joanny Mai Jasnowskiej, Macieja Smoląga i Martyny Włodarczyk. Gabriela Stanisz zdobyła III miejsce. Na drugim uplasował się 15-letni Eryk Koszela. Głowną nagrodę wręczono Viet Trung Nguyen’owi, uczestnikowi tegorocznej edycji warszawskiego Konkursu Chopinowskiego, w którym dotarł do II etapu.

Muzyczną część galowego wieczoru otworzył recital laureatów Festiwalu. Po nich za fortepianem zasiadła prof. Joanna Domańska. Chopin i Szymanowski w jej wykonaniu oczarował słuchaczy, którzy nagrodzili pianistkę, podobnie jak wcześniej młodych wykonawców, rzęsistymi brawami. Organizatorzy zadbali także o tradycyjną część Festiwalu. Tym razem jednak zamiast słynnych żychlińskich pączków były… przepyszne krówki o tej samej nazwie.

Organizatorami Festiwalu byli TFC Koło w Żychlinie, Konińska Fundacja Kultury, a finansowo wsparli go Samorząd Województwa Wielkopolskiego,Miasto Konin, Powiat koniński i samorządy siedmiu gmin oraz sponsorzy.