Sto lat ukończyła mieszkanka Konina – pani Jadwiga Olchowik -Romaniszyn.

Jubilatka urodziła się 5 grudnia 1921 roku w Moskwie. Wraz z rodziną mieszkała na terenach polskich w Wołkowysku. Uczyła się w gimnazjum w Wilnie. Po wojnie, wskutek przejęcia terenów wschodnich Polski przez ZSRR, przyjechała wraz z dwiema siostrami i bratem do Polski. Przez kilka lat mieszkała w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie pracowała w Urzędzie Skarbowym.

W 1951 roku rozpoczęła studia na Akademii Medycznej na wydziale stomatologii we Wrocławiu. Ukończyła je w 1955 roku. Następnie wyjechała do małej miejscowości Jugów na terenie Kotliny Kłodzkiej, gdzie pracowała w przychodni jako lekarz dentysta.

W1956 roku wyszła za mąż za Władysława Romaniszyna. W Nowej Rudzie przyszły na świat dzieci:  Mirosław i Lilianna. W 1960 roku wraz z rodziną przyjechała do Konina, ponieważ mąż jej rozpoczął pracę w Elektrowni Konin. Sama także znalazła zatrudnienie w przychodni jako lekarz dentysta. W 1982 roku przeszła na emeryturę i pomagała córce w opiece nad wnuczkami Joanną i Aleksandrą. W 2014 roku, kiedy to zmarł jej mąż, zamieszkuje z córką Lilianną.

(Zdj. i tekst - rodzina Jubilatki)