W dniach: 26-27 kwietnia 2022 roku funkcjonariuszka Straży Miejskiej w Koninie st. insp. Katarzyna Maciejewska, wzięła udział w spotkaniach z dziećmi, z następujących grup: „MĄDRE SOWY”, „LEŚNE SKRZATY”, „MOTYLKI” oraz „ŻABKI”, „PSZCZÓŁKI” i „BIEDRONKI” z Przedszkola nr 5 „Plastuś” w Koninie na ul. Budowlanych 4. Przewodnim tematem w ramach wychowania ekologicznego przedszkolaków była ochrona naszego środowiska oraz wyjaśnienie dlaczego należy segregować odpady, co to jest recykling i jakie z niego płyną korzyści dla nas i naszego otoczenia.

Podczas spotkań z kilkulatkami funkcjonariuszka Straży Miejskiej w Koninie przypominała jak ważne jest dbanie o nasze środowisko, co to jest ekologia, jakie są przyczyny zanieczyszczania środowiska oraz po co segregujemy śmieci i jak należy to prawidłowo robić. Dzieci słuchały w skupieniu i z dużym zaangażowaniem brały udział w prezentacji oraz zabawie ekologicznej. Świetnie radziły sobie z wszystkimi zadaniami, które otrzymały do wykonania. W trakcie zabawy ekologicznej milusińscy dowiedzieli się, że kolory worków na poszczególne odpady nie są przypadkowe, ale mają ogromne znaczenie i ułatwiają nam segregowanie śmieci, a później ich recykling. Przedszkolaki nie miały z tym zadaniem żadnego problemu. Wykazały się wiedzą i ciekawością tematu. Potwierdza to, że troskliwi rodzice i opiekunowie wprowadzają do wychowania swoich pociech elementy edukacji ekologicznej i segregują z nimi odpady komunalne, a tym samym dają im dobry przykład każdego dnia. To jest przecież najlepsza nauka, która utrwala dobre nawyki. Uczenie zasad ekologii to nie tylko modny trend, ale przede wszystkim przejaw troski o przyszłość naszych dzieci. Prowadząca kierowała się zasadą, że nauka o środowisku naturalnym to także świetna okazja, by wprowadzać najmłodszych w świat ponadczasowych wartości, takich jak piękno, dobro, szacunek dla ludzi i zwierząt, odpowiedzialność za słabszych czy mądre zarządzanie dobrami, a zwłaszcza tymi, które przeznaczone są do użytku publicznego.

Strażniczka przypomniała, że posiadanie psa, czy innych zwierząt jest wielkim szczęściem, ale wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i niemałymi obowiązkami. Największą jednak uwagę poświęcono psiej tematyce, a szczególnie sprzątania psich odchodów podczas wyprowadzania czworonoga na spacer. Prezentacja akcesoriów do sprzątania oraz demonstracja jak wygląda ta prosta czynność wzbudziła zainteresowanie i pobudziła aktywność słuchaczy. Wizyty upłynęły w wesołej atmosferze, a wszystkie przedszkolaki po zakończonych spotkaniach otrzymały edukacyjną książeczkę o tematyce ekologicznej do kolorowania, wklejania, czytania oraz rozwiązywania łamigłówek i krzyżówek najlepiej wspólnie ze swoimi rodzicami i opiekunami. Warto słuchać, co nasze dzieci mają do powiedzenia na temat środowiska i w ogóle na każdy interesujący je temat. Warto je pytać, warto wyrabiać w nich wrażliwość ekologiczną i społeczną. Dzięki takim działaniom mają szansę żyć w przyjaznym i bezpiecznym otoczeniu, jaki chcielibyśmy im zostawić i stworzyć.


images/26-27.04.2022/640_Biedronki.jpgimages/26-27.04.2022/640_Lene-Skrzaty.jpgimages/26-27.04.2022/640_Mdre-Sowy.jpgimages/26-27.04.2022/640_Motylki-2.jpgimages/26-27.04.2022/640_Pszczki.jpgimages/26-27.04.2022/640_abki.jpgimages/26-27.04.2022/640_logo-wejcie-do-budynku-powikszone.jpg