Na scenie Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, w repertuarze najpiękniejsze pieśni patriotyczne, a na widowni ponad 600 osób – tak Konin uczcił 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Ten niezwykły koncert odbył się w niedzielę, 8 maja, w Hali RONDO. - To jest bardzo duży sukces naszego miasta, gdyż takiej klasy zespół mógłby dzisiaj grać w każdym mieście w Polsce, a wybrał Konin tak artystów i widzów powitał prezydent Konina Piotr Korytkowski.

W swoim wystąpieniu prezydent nawiązał do 77. rocznicy zakończenia wojny w Europie i do aktualnych wydarzeń za naszą wschodnią granicą. – Przez ten czas myśleliśmy, że Europa będzie wolna od wojen i pokój będzie dany nam na stałe. Jednak tak się nie dzieje. W tej chwili nasi bracia Ukraińcy walczą dzielnie u siebie przed nawałą Rosjan.  Liczę, że kiedyś nadejdzie taki dzień, że będzie pokój w Ukrainie i w swoim kalendarzu zapiszą kolejne święto – Dzień Zwycięstwa – mówił prezydent.  

Potem sceną zawładnął Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. W Koninie wystąpiło blisko stu artystów: orkiestra, soliści, chór i balet. Konińska publiczność usłyszała pieśni patriotyczne i popularne utwory muzyki rozrywkowej. W wielu momentach widzowie włączali się do wspólnego śpiewania.  

Dodajmy, że Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego jest największą instytucją artystyczną w Wojsku Polskim, która dziedziczy ponad 100-letnią tradycję grup teatralno-estradowych działających przy Domach Żołnierza Polskiego w okresie II Rzeczpospolitej.

Organizatorami koncertu byli: Miasto Konin, Koniński Dom Kultury i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koninie.