Chorwackie wyspy, na których warto spędzić urlop

Chorwacja to państwo europejskie położone nad Morzem Adriatyckim. Jest ona krajem posiadającym ponad 1000 wysp, wliczając w to także niewielkie kawałki lądu, które są usytuowane na otwartym morzu. Opisujemy trzy z nich będące bardzo atrakcyjne pod kątem turystycznym. Sprawdź, dlaczego warto odwiedzić Krk, Pag oraz Rab.

Wyspa Krk

To największa wyspa znajdująca się na Morzu Adriatyckim. Jej powierzchnia wynosi ponad 400 kilometrów kwadratowych, co czyni ją nieco większą od całkowitej powierzchni miasta Krakowa. Największym ośrodkiem wyspy jest Krk, które zamieszkuje niespełna 6000 osób. Jest to bardzo ważny ośrodek kulturalny Chorwacji. Na Krk działa kilkadziesiąt zespołów folklorystycznych kultywujących tradycje związane z noszeniem strojów ludowych czy grą na instrumentach. Wśród najważniejszych punktów orientacyjnych wyspy wyróżnia się m.in. Most Krk. Jest to obiekt drogowy wybudowany w 1980 roku, który łączy wyspę z kontynentalną częścią Chorwacji. Wśród popularnych atrakcji tego regionu wyróżnia się m.in. Bašćanska ploča, czyli starożytną chorwacką tablicę, której powstanie datuje się na ok. 1100 rok. Wyspa Krk jest popularną destynacją turystyczną. Warto obejrzeć naturalny krajobraz tego miejsca, a także szereg innych zabytków, m.in. Katedrę w Krk, Kościół św. Łucji w Jurandvorze czy Zamek Frankopanów.

Wyspa Pag

To piąta co do wielkości wyspa zlokalizowana na wodach Morza Adriatyckiego. Jej cechą charakterystyczną jest bardzo ciekawy, pustynny klimat. Wyspa posiada rzadką roślinność, w związku z czym bardzo często jest porównywana przez turystów i miejscowych do powierzchni Księżyca. Mikroklimat panujący na wyspie jest konsekwencją bardzo dużego zasolenia lądu. To właśnie sól pochodząca z kanału Velebit wyjałowiła gleby wyspy. Na wyspę można dostać się od strony południowej przez most o długości 340 m od strony Zadaru. Alternatywnie także można dopłynąć do niej promem z portu Prizna. Wśród najważniejszych atrakcji wyspy wyróżnia się przede wszystkim największe miasto okolicy, czyli Pag. Posiada ono zabytkowe centrum, a jego architektura jest doskonałym przykładem stylu renesansowego. Warto zobaczyć także rezerwat ornitologiczny Kolansko, gaj oliwny Lunj czy szczyt św. Jurja. Ostatnie miejsce, według lokalnych doniesień, jest starożytnym sanktuarium bogini Ateny.

Jeżeli planujesz wakacje na wyspie Pag, to warto zapoznać się z ofertami biur podróży, które znajdziesz na stronie https://nawakacje.eu/wczasy/chorwacja/wyspa-pag/.

Wyspa Rab

Wyspa Rab to średniej wielkości wyspa, która należy do terytorium Chorwacji. Znajduje się na południe od Krk i na wschód od Cres. Wyspa charakteryzuje się wysokim średniorocznym czasem nasłonecznienia. Jest to ponad 2410 godzin rocznie. Średnia roczna temperatura wynosi 14,9 stopni. Oprócz bogactwa flory, na Rabie spotykamy również różnorodny świat zwierząt, zarówno lądowych, jak i morskich. Wyspa nie posiada zbyt wielu miejscowości na swoim terenie. Wyróżnia się zaledwie 8 osad, z czego większość z nich stanowi miejsca typowo turystyczne. Jest to z pewnością miejsce bardziej zaciszne i mniej oblegane, niż inne popularne wyspy Chorwacji. Wyspa nie posiada połączenia drogowego z lądem. Najlepszym sposobem, aby się na nią dostać jest prom. Rab słynie z dużej liczby przepięknych plaż i długiej linii brzegowej.