Jak za pomocą huśtawki ogrodowej i hamaka ogrodowego stworzyć domowy plac zabaw?

Wiosna oraz zbliżające się małymi krokami lato, sprzyjają częstszemu spędzaniu czasu na dworze. Coraz chętniej bierzemy rower i wybieramy weekendowe przejażdżki, chętniej spacerujemy, ale też ochoczo spędzamy czas w przydomowym ogrodzie.

O ile jednak dorośli chętnie relaksują się w towarzystwie zieleni i samodzielnie zasadzonych roślin, o tyle już dla dzieci nie będzie to zbyt atrakcyjny sposób rozrywki. Rozwiązaniem może być tutaj domowy plac zabaw. Jak się zabrać za jego urządzenie i czego nie powinno w nim zabraknąć?

Domowy plac zabaw

Nie ma nic lepszego niż widok bawiących się dzieci na świeżym powietrzu. O ile kiedyś była to codzienność, o tyle już XXI w. i wszechobecny rozwój technologii niestety temu nie sprzyja i zdecydowanie warto zachęcić swoich młodszych podopiecznych do wyjścia, chociażby do pobliskiego ogrodu. Żeby jednak było to dla nich interesujące, trzeba się niestety trochę postarać i sprawić, żeby w tym ogrodzie było coś więcej niż, nawet najpiękniejsza, trawa.

Dzieci z pewnością okażą swoją wdzięczność, a też i my dorośli szczerze się uśmiechniemy, kiedy wreszcie nasze pociechy odejdą od szklanych ekranów i spędzą dzień aktywnie, a przynajmniej na otwartej przestrzeni.

Żeby tak się jednak stało, w ogrodzie nie powinno zabraknąć :

  • hamaku
  • piaskownicy
  • huśtawki

Plac zabaw w ogrodzie

Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek plac zabaw bez huśtawki. Któż z nas, z resztą, nie spędził beztroskich chwil swojego dzieciństwa na huśtaniu się z rówieśnikami na huśtawce i myśleniu o niebieskich migdałach? Huśtawka huśtawce jednak nierówna i koniecznym jest, żeby była ona wykonana z dobrej jakości materiału. Doskonale sprawdzą się te sporządzone z dobrego drewna (metalowe są podatne na rdzę, więc lepiej ich unikać).

Jeszcze ważniejszą kwestią jest, żeby taka huśtawka na plac zabaw w naszym przydomowym ogrodzie była solidnie zamontowana. Pozwoli to zapewnić naszym dzieciom bezpieczeństwo, a nam spokój o ich zdrowie i życie.

Piaskownica i hamak

Co może się sprawdzić równie dobrze jak huśtawka ogrodowa?

Dla młodszych dzieci idealnym pomysłem będzie zdecydowanie się na piaskownicę, która zapewni ogrom śmiechu i zabawy. Może to być tak naprawdę każda jej wersja - kwadratowa, okrągła, zamykana czy też nawet z dodatkowymi siedzeniami. Możemy się nawet zdecydować na wykonanie jej samodzielnie. Wystarczy kupić kilka desek z odpowiednio przygotowanego drewna (suszonego i wcześniej poddanego procesowi heblowania) i stworzyć dzieciom frajdę za niewielki pieniądze i z niewielkim nakładem pracy własnej.

Starsze, z kolei, dzieci ucieszą się bez wątpienia z dodatku, jakim jest hamak ogrodowy, na którym można schować się w cieniu w upalny dzień i napić orzeźwiającej lemoniady, bądź też przeczytać ulubioną książkę. To idealna propozycja dla dzieci spokojniejszych, które zamiast gonitwy za piłką czy też innych zabaw ruchowych, wolą spokój i relaks.

Inne propozycje

Ciekawą alternatywą, jeżeli chodzi o domowy plac zabaw może być też wydzielenie odrobiny miejsca między drzewami i zamontowanie na niej specjalnej siatki, która umożliwi odbywanie różnych turniejów i gier zespołowych. Sprawdzi się to głównie w przypadku posiadania większej ilości dzieci, ale również, kiedy chcemy we własnym gronie porzucać piłkę czy też zorganizować aktywny czas dla naszych dzieci.

Jak widzimy, przygotowanie własnego placu zabaw wcale nie jest tak skomplikowane, jakby się to mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Wystarczy tak naprawdę odrobina chęci oraz trochę wolnego czasu. W rezultacie z pewnością zaowocuje to większą aktywnością naszych najmłodszych oraz możliwe, że większą chęcią częstego spędzania czasu na świeżym powietrzu.