Anna Nehrebecka będzie gościem Salonu Poezji i Literatury Anny Dymnej w Konińskim Domu Kultury. Na spotkanie zapraszamy 16 października. Aktorka przeczyta fragmenty książki ,,Rodzina Połanieckich” Henryka Sienkiewicza. Muzycznymi Aniołami będą: Mirosław Grzanka - skrzypce oraz Michał Ziobrowski - fortepian. Salon Poezji i Literatury rozpocznie się o godz. 18.00.

Anna Nehrebecka studia aktorskie ukończyła w 1969 w warszawskiej PWST. Debiutowała w filmie w 1967 ,, Duch z Canterville”. W 1969 została aktorką Teatru Polskiego w Warszawie. Zagrała liczne role teatralne, filmowe i telewizyjne z repertuaru klasycznego i współczesnego. Popularność przyniosły jej w latach 70. role w serialach telewizyjnych, tj. Droga, Polskie drogi i Rodzina Połanieckich, a także rola w filmie Ziemia obiecana.

W latach 90. występowała z koncertami poetyckimi w Europie, Australii, Nowej Zelandii i USA. Grała w filmach realizowanych we Francji i na Węgrzech. Zagrała też jedną z głównych ról – polską żonę albańskiego oficera – w albańskim filmie Kujtima Çashku Pułkownik Bunkier (1998). W 2001 zrezygnowała z kariery aktorskiej, wraz z rodziną przeprowadziła się na kilka lat do Brukseli, gdzie jej mąż Iwo Byczewski pełnił funkcję ambasadora RP w Belgii. Po powrocie do Polski w 2007 zaczęła gościnnie występować, zagrała m.in. w sztuce Peer Gynt w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. W 2014 została laureatką Orła za drugoplanową rolę kobiecą w filmie Chce się żyć.

Podczas Salonu Poezji i Literatury w KDK, aktorce towarzyszyć będą Muzyczne Anioły: Mirosław Grzanka - skrzypce oraz Michał Ziobrowski – fortepian. W wykonaniu muzyków usłyszymy muzyczne motywy z serialu ,,Rodzina Połanieckich”, ,,Walc dla Barbary” z Nocy i Dni czy muzyczne motywy z filmu ,,Lalka”.

Anna Nehrebecka podczas październikowego Salonu Poezji i Literatury przeczyta fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza ,,Rodzina Połanieckich’’. Na kanwie książki w 1978 roku Jan Rybkowski wyreżyserował serial telewizyjny o tym samym tytule. W 1984 roku nakręcił na podstawie książki film. W postać Maryni Pławickiej, w obu produkcjach, wcieliła się Anna Nehrebecka. Partnerował jej Andrzej May (Stanisław Połaniecki).

 

Salon Poezji i Literatury Anny Dymnej

Anna Nehrebecka

Rodzina Połanieckich

 

Koniński Dom Kultury

16 października, 18.00

bilety: 20 zł oraz 15 zł dla posiadaczy karty seniora