Pomimo wielokrotnych apeli do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze, a w szczególności obrębie przejść dla pieszych, w dalszym ciągu dochodzi do wypadków. Chwila nieuwagi czy też nadmierna prędkość nie są sprzymierzeńcami kierowców. Ostrożność w obrębie przejść powinni zachować nie tylko kierowcy, ale także sami piesi. Pamiętajmy, że najcenniejszym co możemy mieć jest bezpieczny powrót do domu. Na terenie naszego miasta doszło na przestrzeni ostatniego tygodnia do 3 zdarzeń z udziałem pieszych.

Jako pierwszy 23 listopada w Koninie na ul. Kolejowej, 77-letni kierujący pojazdem Volkswagen Golf, w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa na oznakowanym przejściu dla pieszych doprowadził do potrącenia 49-letniej kobiety. Poszkodowana doznała obrażeń kończyny dolnej. Kierujący pojazdem osobowym był trzeźwy.

Tego samego dnia w Koninie na ul. Wyszyńskiego, 69-letni kierujący pojazdem Citroen Berlingo nie ustąpił pierwszeństwa na przejściu dla pieszych 19-letniej uczestniczce ruchu drogowego. Poszkodowana doznała obrażeń ciała w postaci złamania kości promieniowej lewej. Kierujący pojazdem osobowym był trzeźwy.

Jako ostatnie zdarzenie dnia 24.11.2023 r. w Koninie na skrzyżowaniu ul. Szymanowskiego a Kleczewskiej, 26-letni kierujący pojazdem Toyota podczas zjazdu z ronda nie ustąpił pierwszeństwa przechodzącej prawidłowo przez przejście dla pieszych 16-letniej kobiecie. W wyniku zdarzenia poszkodowana doznała urazu twarzy. Badanie alkomatem wskazało, że kierujący samochodem osobowym był trzeźwy.

 

Apelujemy do kierujących o zdjęcie nogi z gazu i zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdami mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym wchodzącym lub przechodzącym przez przejście dla pieszych. Nie zwalnia to jednak samych pieszych z obowiązku zachowania ostrożności i rozglądania się przed wejściem na przejście. Zapewnijmy bezpieczeństwo sobie i innym.